Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Trwa liczenie żubrów

 

09-02-2010

 

Obfity śnieg utrudnia dokończenie liczenia stada żubrów w Puszczy Białowieskiej. Obecne szacunki wskazują, że tych zwierząt w polskiej części puszczy jest ok. 450 sztuk, ale w niektóre miejsca pracownicy parku i leśnicy nie mogą dojechać.


Jak powiedział PAP w piątek kierownik ośrodka hodowli żubrów Białowieskiego Parku Narodowego, Jerzy Dackiewicz, tam gdzie zwierzęta są dokarmiane, dojazd jest możliwy i tam żubry zostały już w miarę dokładnie policzone. Tej zimy część populacji bytuje jednak poza miejscami dokarmiania, na dodatek często tam zwierzęta są płochliwe.

 


Zbyt dużo śniegu powoduje,że drogi w tamtym terenie są nieprzejezdne, dlatego też nie można ostatecznie ustalić, jak liczna jest obecnie populacja żubrów w polskiej części Puszczy Białowieskiej. Jerzy Dackiewicz szacuje, że żubrów jest ok. 450 sztuk, ale dokładnego policzenia wymagają przede wszystkim młode zwierzęta, urodzone w ubiegłym roku.


Niewykluczone, że ostatecznie liczenie pokaże, że po raz pierwszy od kilku lat stado żubrów w Puszczy Białowieskiej, największe w kraju, nieznacznie zmniejszyło się.


Ponad 10 sztuk żubrów przekazano do hodowli lub ogrodów zoologicznych na Węgrzech, w Czechach i Polsce, 17 sztuk padło z przyczyn naturalnych, zginęło na drogach, torach lub z rąk kłusowników.


Młodych urodziło się ok. 50 sztuk. Liczebność białowieskiego stada żubrów jest przedmiotem dyskusji i badań naukowych. Przeważają głosy, że jest ono zbyt liczne w stosunku do obszaru, na którym bytuje, a zwierzęta są zbyt blisko spokrewnione, co sprzyja chorobom genetycznym.


Stąd pomysły m.in. na rozsiedlenie populacji na kompleksy leśne sąsiadujące z Puszczą Białowieską i stworzenie specjalnych korytarzy ekologicznych między nimi, by ta migracja miała charakter naturalny. W Polsce swobodnie żyjące żubry można obecnie spotkać również w m.in. w Bieszczadach, Lasach Pilskich, Puszczy Boreckiej i Puszczy Knyszyńskiej.

 

źródło: PAP/turystyka.wp.pl

 Komentujesz: Trwa liczenie żubrów

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie