Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Tramwaje wodne opanują Sekwanę30-01-2012


Trzy regularne linie tramwajów wodnych zostaną uruchomione w przyszłym roku na paryskiej Sekwanie. Dla części mieszkańców stolicy Francji mają one stać się codzienną alternatywą dla samochodów, autobusów czy innych środków transportu.


Władze Paryża planują od końca 2013 roku uruchomić sieć rzecznej komunikacji miejskiej, obejmującą swoim zasięgiem stolicę Francji wraz z jej wschodnimi i zachodnimi krańcami.
W zeszłym tygodniu paryski ratusz zainaugurował społeczne konsultacje w sprawie propozycji tras tramwajów wodnych, nazywanych Vogueo. Przez dwa najbliższe miesiące mieszkańcy Paryża będą mogli zgłaszać swoje propozycje i uwagi w tej sprawie.


Eksperymentalna linia rzecznego transportu, obejmująca tylko wschodnie obrzeża Paryża, kursowała w Paryżu w ostatnich latach - między czerwcem 2008 a czerwcem 2011 roku.
Według ratusza, test przebiegł pomyślnie, gdyż w tym okresie korzystało z tramwajów wodnych około pół miliona osób. Władze zdecydowały się więc rozszerzyć ten eksperyment na całą stolicę.


- Ponieważ prędkość tramwajów wodnych będzie ograniczona do 12 km na godzinę w Paryżu i 18 km na godzinę na przedmieściach, Vogueo nie będzie zbyt konkurencyjne pod względem czasu pokonywania trasy - powiedział w wywiadzie dla dziennika "Le Figaro" Marc Pelissier ze stowarzyszenia użytkowników transportu regionu paryskiego.


Dzięki Vogueo Paryż ma dołączyć do takich miast europejskich, jak Londyn, Rzym i Wenecja, których mieszkańcy korzystają na co dzień z tramwajów wodnych. Obecnie po Sekwanie pływają jedynie pasażerskie statki turystyczne, a także barki z towarami.


Źródło: PAP/przewodnik.onet.pl


Komentujesz: Tramwaje wodne opanują Sekwanę

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: tramwaj wodny, paryż, francja, sekwana


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie