Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Patronat Witaj w Podróży

Narodziny gwiazdy


21-08-2012


Widowiskowym mappingiem „Gwiazdy” na fasadzie Collegium Maximum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, we wtorek 21 sierpnia o godzinie 21.00 rozpocznie się czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway w Toruniu. Podczas pięciu festiwalowych dni zobaczymy 3 projekcje, 9 instalacji i 3 akcje specjalne, przygotowane przez artystów z Węgier, Czech, Polski, Wielkiej Brytanii, Belgii, Portugalii i Francji.


Prezentacja „Gwiazdy” na fasadzie Collegium Maximum – to trójwymiarowa podróż w czasie i przestrzeni, przygotowana specjalnie dla mieszkańców Torunia, próbująca uchwyć niezwykły genius loci miasta. Animacja będzie miała strukturę wielopoziomową, każda scena rozgrywać się będzie w innej scenerii. Będzie to opowieść o energii miasta, o codziennym życiu jego mieszkańców. Podczas prezentacji wyjątkową rolę odgrywać będą efekty dźwiękowe, które wprowadzą widzów w niezwykły klimat historii.


Bardzo interesująco zapowiada się statyczna instalacja i świetlno-muzyczny science show, którego głównym rekwizytem jest gigantycznych rozmiarów podświetlony model Fulerenu, przygotowany przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Fosie Zamkowej.


Jedną z największych atrakcji tegorocznej edycji Skyway’a będzie niezwykłe Lumiarium Exxopolis na Błoniach Nadwiślańskich, przygotowane przez brytyjską grupę Architects of Air. Jest to bajecznie kolorowa, monumentalna konstrukcja pneumatyczna, która wykorzystuje osiągnięcia inżynierii XX wieku, polegające na przenoszeniu obciążeń przez sprężone powietrze. Konstrukcje pneumatyczne są lekkie i estetyczne.
Lumiarium Exxopolis nawiązuje do naturalnej geometrii i architektury islamu. Wznosi się na wysokość 3-piętrowego domu i zbudowane jest z 3000 m2 tworzywa sztucznego, składającego się z 9000 poszczególnych elementów, połączonych 6 kilometrami szwów.

Monumentalny pochód rzeźb Architects of Air oczarował publiczność na całym świecie. Od 1992 roku ponad 2 miliony zwiedzających, w 38 krajach, na 5 kontynentach podziwiało urzekające pięknem światła i koloru luminaria stworzone przez Architects of Air. Instalacja biletowana: Bilet: 5 zł/ 20 minut. Luminarium Exxopolis będzie można oglądać w dniach: 21.08.2012, godz. 20.00-24.00, 22-24.08.2012 godz. 17.00-23.00, 25.08.2012 godz. 15.00 -23.00.


Wydarzeniem festiwalu Skyway będzie z pewnością Pozytywna Partyzantka Świetlna Energizer, czyli dynamiczna instalacja świetlna na fasadzie Domu Harcerza w sercu toruńskiego Rynku Staromiejskiego, do której dołączyć może każdy, kto ma siłę… ujarzmić latarkę Energizer dalekiego zasięgu. Akcja nawiązuje do popularnych na świecie działań z zakresu guerilla lighting, czyli „partyzantki oświetlenia”, które pokazują, jak dużo miasto może zyskać nocą dzięki odpowiedniemu oświetleniu.

Pozytywna Partyzantka Świetlna Energizer jest dowodzona przez artystów specjalizujących się w niekonwencjonalnym wykorzystaniu światła w przestrzeni miejskiej. Do drużyny Energizer może przystąpić każdy, kto odwiedzi festiwal.


Szczegółowe informacje na stronie www.2012.skyway.art.pl


Komentujesz: Toruń: Skyway 2012

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: toruń, skyway


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie