Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

TOPR odznaczony

26-10-2009

 

Podczas uroczystości z okazji 100-lecia TOPR, w imieniu prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego doradca Jacek Sasin  wręczył ordery i odznaczenia ratownikom i współpracownikom Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wyróźnienia zostały przyznane za zasługi dla rozwoju ratownictwa górskiego, za wykazaną odwagę i poświęcenie w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego oraz za działalność w TOPR.

 


"Pragnę w imieniu całej rzeszy miłośników Tatr, a są nimi bez mała wszyscy nasi rodacy, jak też tysiące cudzoziemców odwiedzających te strony, wyrazić wdzięczność i szacunek dla państwa wysiłków, podejmowanych dla zapewnienia bezpieczeństwa, ocalenia zdrowia i życia turystów" - napisał w liście do ratowników, odczytanym przez Sasina, Lech Kaczyński.


Najwyższym orderem - Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski - prezydent odznaczył Władysław Cywińskiego, Michała Jagiełłę i Roberta Janika.


Za oficjalną datę powstania TOPR uważa się 29 października 1909 roku. Tego dnia właśnie został zatwierdzony przez galicyjskie Namiestnictwo we Lwowie statut pogotowia.


Pomysłodawcami utworzenia TOPR byli wybitny taternik i żeglarz gen. Mariusz Zaruski oraz kompozytor Mieczysław Karłowicz. To właśnie śmierć Karłowicza w Tatrach w 1909 roku przyspieszyła proces tworzenia TOPR. Zginął przysypany lawiną pod Małym Kościelcem 8 lutego 1909 roku w wieku 33 lat.


W sobotę przyznano także tytuły członka honorowego Pogotowia dla dwóch zasłużonych ratowników górskich: Michała Jagiełły i Roberta Janika.


TOPR stał się czwartą górską organizacją ratowniczą w świecie po austriackiej, francuskiej i szwajcarskiej, i pierwszą w krajach niealpejskich. Do dzisiejszych czasów niezmienna pozostała formuła przysięgi ratowników według roty napisanej przez Zaruskiego. Tekst tego przyrzeczenia powtórzyło przez 100 lat 675 ratowników.


Współczesny TOPR to już nie ta sama organizacja co 100 lat temu, kiedy to konopna lina i bambusowy kij stanowiły podstawowy sprzęt ratowników. Obecnie w TOPR działa 142 zawodowych ratowników górskich, wspieranych przez dobrze wyszkolonych ochotników.

 

źródło: PAP/podroze.onet.pl


Komentujesz: TOPR odznaczony

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie