Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Tatry: zagrożenie lawinowe

15-10-2009

 

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ogłosili drugi stopień zagrożenia lawinowego. Na Kasprowym Wierchu leży średnio około 63 cm śniegu, a zaspy sięgają tam nawet do 1,5 metra. Ratownicy odradzają wszelkie wyjścia w góry.


Drugi stopień oznacza, że zagrożenie lawinami jest umiarkowane. Warunki na ogół są bezpieczne, ale w żlebach i jarach pokrywa śnieżna jest już mało stabilna. Na stromych i gładkich stokach istnieje możliwość wyzwolenia lawiny przez grupę narciarzy i turystów.

 


Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niezwykle trudne. Szlaki znajdują się pod śniegiem i są nieprzetarte. Trakty prowadzące do schronisk jak i pozostałe szlaki w większości są niedrożne z powodu leżących na nich połamanych drzew i gałęzi.


Powyżej górnej granicy lasu, uginająca się kosodrzewina pod naporem śniegu blokuje szlaki. Dodatkowym utrudnieniem jest mgła, padający śnieg i silny wiatr powodujące zamiecie i zawieje śnieżne, które ograniczają widzialność i utrudniają orientację w terenie.

 

źródło: PAP/podroze.onet.pl


Komentujesz: Tatry: zagrożenie lawinowe

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie