Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Tatry: modernizacja schroniska

20-07-2009

 

Jesienią przyszłego roku zakończy się budowa małej elektrowni wodnej w Dolinie Pięciu Stawów Polskich w Tatrach, a także modernizacja schroniska.

 

- Koszty modernizacji wyniosą kilka milionów złotych. Prace w takim terenie są trudne do oszacowania, ze względu choćby na trudności z transportem materiałów budowlanych - muszą one być transportowane w dolinę specjalnie przystosowanym sześciokołowym quadem oraz śmigłowcem - mówi Jerzy Kalarus, prezes zarządu spółki PTTK "Karpaty".

 

 

Inwestycję finansowo wspiera Fundacja Ekofundusz w Warszawie i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Schronisko zasili w przyszłości elektrownia wodna o mocy 80 kW. Jej turbina powstanie na potoku Roztoka.

 

Działająca dotychczas mała elektrownia wodna, o mocy od 3 do 7 kW, pochodzi z lat 50. i wystarczała zaledwie do oświetlenia schroniska. Modernizacja obiektu obejmie m.in. ocieplenie budynku, wymianę okien, zainstalowane także zostanie ogrzewanie elektryczne.

 

Pierwsze schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich powstało w 1876 roku z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego. Obecny budynek pochodzi z 1954 roku i stoi nad północnym brzegiem Przedniego Stawu. Jest to najwyżej położone schronisko w Polsce (1671 m n.p.m.).

 

 

źródło: PAP/interia.pl


Komentujesz: Tatry: modernizacja schroniska

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie