Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Tatry: bardzo dobre warunki turystyczne


24-09-2010


Bardzo dobre warunki do uprawiania turystyki panują w niższych partiach Tatr, jednak ratownicy górscy odradzają mniej wprawnym turystom wycieczki w wyższe partie gór, gdzie zalega twardy, zlodowaciały śnieg i występują intensywne oblodzenia.

W wyższe rejony gór powinni wybierać się tylko wprawni turyści, umiejący ocenić zagrożenie i posiadający odpowiednie wyposażenie - jak solidne buty i raki - powiedział w czwartek ratownik dyżurny Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Tomasz Wojciechowski.

W Tatrach nadal panuje duży ruch turystyczny. Jak mówią ratownicy TOPR, często zdarza się, że turyści wędrujący po wyższych partiach gór nie są odpowiednio przygotowani do panujących tam warunków.

Wysoko w Tatrach na szlakach miejscami zalegają płaty śniegu i wejście na taki płat grozi niebezpiecznym w skutkach poślizgnięciem - dodał Wojciechowski.

Dodatkowym utrudnieniem są oblodzenia, które po nocnych przymrozkach występują w partiach graniowych i szczytowych, a po północnej stronie gór utrzymują się przez cały dzień.

Pogoda w nadchodzących dniach będzie zachęcać do górskich wędrówek, jednak przy planowaniu wycieczki należy wziąć pod uwagę, że dni są coraz krótsze, a trasę zaplanować tak, aby wrócić przed zmrokiem. Temperatura maksymalna w weekend na Podhalu wyniesie od 19 do 22 stopni Celsjusza, a w partiach szczytowych Tatr około 11 stopni - przewidują meteorolodzy IMiGW.

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego prowadzą remont ścieżek turystycznych w Tatrach. W najbliższych dniach, z powodu remontu zostanie zamknięty szlak prowadzący lewym brzegiem Morskiego Oka od schroniska do odejścia nad Czarny Staw. Utrudnienia spowodowane remontami mogą występować też na szlakach: z Doliny Pięciu Stawów Polskich na Świstówkę, w Dolinie Roztoki na odcinku od kolejki do Doliny Pięciu Stawów Polskich obok Siklawy i w Dolinie Tomanowej. Prace remontowe mają potrwać do końca października.


źródło: PAP/przewodnik.onet.pl

Komentujesz: Tatry: bardzo dobre warunki turystyczne

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuWasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie