Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Tarnów - szkody po powodzi mniejsze niż się obawiano18-06-2010

Tarnowskie Centrum Informacji wraz ze Starostwem Powiatowym w Tarnowie i Lokalną Grupą Działania “Dunajec Biała” opracowało raport o sytuacji “popowodziowej” w regionie tarnowskim.

Straty w infrastrukturze turystycznej regionu tarnowskiego są znacznie mniejsze niż się obawiano. Powódź nie ograniczyła ofert letniego wypoczynku w regionie. Drogi są przejezdne, choć w miejscach zniszczonych przez osuwiska lub podmycia ruch nie odbywa się płynnie. Nie stwierdzono pogorszenia sytuacji epidemiologicznej.

Dwie fale tegorocznych powodzi szczególnie ciężko doświadczyły południową Polskę, w tym także region tarnowski. Szkody wyrządzone przez żywioł szacowane są w setkach milionów złotych. Zniszczona jest infrastruktura transportowa i budynki użyteczności publicznej. Wielu mieszkańców miejscowości położonych na zalanych terenach utraciło dobytek całego życia.

Ucierpiała również infrastruktura turystyczna. Zalany został kościółek p.w. św. Bartłomieja w Łapanowie, a na ruinach zamku w Melsztynie runął narożnik muru obwodowego. Powódź dotknęła również niektóre gospodarstwa agroturystyczne, dotkliwiej te oferujące wypoczynek całoroczny. Straty jednak są dużo mniejsze niż można było oczekiwać bazując na relacjach z zalanych terenów. Większość gospodarstw agroturystycznych oraz atrakcji funkcjonuje bez zakłóceń. Gospodarze czekają na gości, choć obawiają się niskiej frekwencji związanej z fałszywym obrazem terenów całkowicie zniszczonych przez wodę, który kreują niektóre media. Tymczasem zasięg zniszczeń jest ograniczony terytorialnie i nawet podmyte drogi są przejezdne, choć płynność ruchu jest ograniczona.

Najdotkliwszą stratą, jaką poniosła większość gospodarstw agroturystycznych, jest spadek ilości agroturystów sięgający 80 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Nadzieją napawa fakt, że rezerwacje na okres letni zmniejszyły się jedynie nieznacznie.

Sam Tarnów, choć zmagał się z największym zagrożeniem powodziowym od wielu dziesięcioleci, ucierpiał nieznacznie. Miastu udało się stawić odpór wodzie i obronić zagrożone mosty drogowe. Intensywne deszcze nie wpłynęły znacząco na zmianę obłożenia obiektów noclegowych. Rezygnacje z rezerwacji były sporadyczne. Ulewy nie wyrządziły również większych szkód w infrastrukturze turystycznej Tarnowa. Także ruch turystyczny nie uległ większym zmianom. Zauważyć wręcz można większe zainteresowanie miastem grup zagranicznych.


źródło: Dziennik Turystyczny

Komentujesz: Tarnów - szkody po powodzi mniejsze niż się obawiano

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie