Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2168)

Tarnogórskie podziemia na listę UNESCO?


01-02-2013


Jak poinformował Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, Ministerstwo Kultury pozytywnie oceniło kandydaturę tarnogórskich podziemi do wpisu na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO.


Wstępne zgłoszenie już zostało wysłane przez resort kultury do paryskiej siedziby UNESCO.
- Choć formalny wniosek trafi tam dopiero pod koniec roku, to już teraz można mówić o ogromnym sukcesie. O przychylność polskiego rządu w tej kwestii zabiega bowiem co roku wielu właścicieli czy opiekunów zabytków - powiedział Rudnicki.


O tym, czy tarnogórskie podziemia, a wraz z nimi Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga, zostaną wpisane na prestiżową listę UNESCO dowiemy się w 2014 roku. Szanse są ponoć spore, gdyż część zapisów do wniosku na zlecenie stowarzyszenia opracowuje brytyjski ekspert UNESCO - Barry Gamble, który już dwukrotnie zwiedził tarnogórskie podziemia.


Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga od 7 lat znajdują się na prezydenckiej liście Pomników Historii. Są częścią podziemnego kompleksu chodników i wyrobisk po dawnym górnictwie rud srebrnonośnych, który ciągnie się przez ponad 150 kilometrów. Turyści mogą zwiedzać położone kilkadziesiąt metrów pod ziemią trasy, ich część pokonuje się łodziami.


Źródło: PAP/turystyka.wp.pl


Komentujesz: Tarnogórskie podziemia na listę UNESCO?

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: unesco


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie