Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Tajemnice codzienności w skansenie


14-09-2012


„Tajemnice codzienności” to piękno i tajemnica ukryte w zwykłych przedmiotach codziennego użytku. 8 i 9 września goście odwiedzający sierpecki skansen mieli niepowtarzalną okazję by zobaczyć prezentacje zajęć domowych i gospodarskich, wiejskiego rzemiosła i rękodzieła, a także posłuchać muzyki ludowej, folkowej i instrumentalnej.


Muzeum szczególny nacisk położyło na ukazanie niezwykłości dawnych przedmiotów codziennego użytku. Warto uświadomić sobie, że w życiu osób zamieszkujących dawną wieś każdą pracę wiązano ze sferą duchową. Towarzyszyło im głębokie przekonanie o wpływie sił dobra i zła decydujących o powodzeniu, bądź klęsce przedsięwzięcia. Dlatego tak ważne było, by wszystko zrobić w odpowiedniej kolejności, o odpowiedniej porze dnia, a nawet w konkretnym dniu. Tylko w taki sposób mogli się uchronić przed wpływem „złego” i zapewnić sobie łaskę Boga i świętych. Stąd też tak bogata symbolika konkretnych czynności.


W czasie trwania Europejskich Dni Dziedzictwa zwiedzający oglądali bądź uczestniczyli w pokazach wiejskich prac – tkactwa, gręplowania wełny, kręcenia powrozów, wirowania śmietany, prania i maglowania bielizny, cięcia sieczki za pomocą sieczkarni, pracy kieratu, czy ostrzenia kół młyńskich. Mogli też samodzielnie ubić masło w kierzance, a potem skosztować go na wiejskim chlebie. Duże zainteresowanie wzbudził pokaz wyciskania soku ze świeżych pomidorów za pomocą drewnianej prasy i jego degustacja.


W jednej z chałup porad dotyczących ziół udzielała zielarka, u której zaopatrzyć się można było w niektóre. W izbie szkolnej odbywała się wspólna lektura poematu Adama Mickiewicza w ramach akcji pod patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego „Narodowe czytanie Pana Tadeusza”. Dla wszystkich uczestników przygotowano pamiątkowe dyplomy ze specjalną pieczątką okolicznościową, a autorzy najciekawszych interpretacji otrzymywali pamiątkowe upominki. Na miłośników kuchni regionalnej czekały słodkości z owocami, babka ziemniaczana, tzw. „bugaj” i wiele innych regionalnych smakołyków.


Szczególnym wydarzeniem była inscenizacja fragmentu wesela kurpiowskiego w wykonaniu tych ostatnich. Do „obtańcowania” młodej pary zespół zaprosił publiczność z widowni. Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Sierpca wykonała instrumentalne wersje standardów muzyki rozrywkowej z układami choreograficznymi w wykonaniu uroczych marżoretek. Godzinny koncert zaprezentowały zespoły działające przy Polskim Związku Emerytów i Rencistów w Sierpcu: Sierpczanie oraz Weseli Seniorzy. Na program złożyły się pieśni ludowe, okolicznościowe, piosenki rozrywkowe a także skoczne utwory instrumentalne. Gościem specjalnym imprezy była ukraińska grupa FOLKNERY z Kijowa - jedno z największych odkryć ukraińskiej sceny folkowej ostatnich kilku lat.


Jarosław Asztemborski
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu


Komentujesz: Tajemnice codzienności w skansenie

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: skansen, muzeum wsi mazowieckiej, sierpc


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie