Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Sztynort: oddadzą pałac


 12-02-2010


Polsko-Niemiecka Fundacja Ochrony Zabytków Kultury poinformowała w czwartek, że po wyremontowaniu chce oddać pałac w Sztynorcie na Mazurach władzom regionalnym pod zarząd województwa.


Fundacja jest właścicielem pałacu w Sztynorcie na Mazurach od trzech miesięcy. W tym czasie Fundacja przeprowadza prace zabezpieczające, m.in. wzmacnia stropy, by uchronić je przed zawaleniem. Przez lata stan techniczny pałacu był tak fatalny, że dostępny był tylko parter budowli.


"Najlepiej by było, żeby gospodarz był blisko pałacu; naszą rolą jest ocalenie go, a nie zarządzanie nim" - powiedział na spotkaniu prof. Tomaszewski. Dodał, że Fundacja bierze na siebie ciężar pozyskiwania środków na remont obiektu. Poinformował także, że w 2010 roku Fundacja zamierza wykonać prace dokumentacyjne, badawcze i inwentaryzację pałacu. Uczestniczący w spotkaniu wicewojewoda warmińsko-mazurski Jan Maścianica zapewnił, że jego urząd wspomoże Fundację w uzyskiwaniu niezbędnych do tego umów i pozwoleń.


Podczas spotkania w Olsztynie zdecydowano także, że zespół pałacowy w Sztynorcie zostanie parkiem kulturowym, co pozwoli nie tylko na ochronę pałacu, ale i przylegającego do niego parku.


Podczas spotkania poinformowano także, że rodzina Lehndorffów, której Sztynort do 1945 roku był siedzibą rodową, odzyskuje z niemieckich muzeów meble, obrazy i inne dobra materialne zarekwirowane z pałacu przez gestapo. Rzeczy te zostały wywiezione do Niemiec i ukryte w kominie jednego z zamków - odnaleziono je przypadkowo po wojnie, a następnie trafiły do muzeum w Saksonii. Rodzina Lehndorffów zadeklarowała, że wszystkie odzyskane dobra przekaże do wyremontowanego pałacu w Sztynorcie.


Leżący na półwyspie oddzielającym jeziora Mamry, Kirsajty i Dargin pałac w Sztynorcie od XV wieku aż do zimy 1945 roku był główną siedzibą rodową Lehndorffów, jednego z najznamienitszych i najbardziej znanych rodów szlachty pruskiej. Z tej rodziny wywodził się m.in. jeden z warmińskich biskupów, wielu jej członków pracowało w armii i dyplomacji, a ostatni z rodu, Henrich, 20 lipca 1940 roku w Wilczym Szańcu w Gierłoży brał udział w nieudanym zamachu na Hitlera.


Od kilkunastu lat pałac popadał w ruinę: zawaliły się m.in. drewniane polichromowane stropy, budynek jest zagrzybiony i zawilgocony.


 

źródło: PAP/turystycznapolska.pl


Komentujesz: Sztynort: oddadzą pałac

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie