Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Kielce: Szopki z całego świata w Muzeum Zabawek07-12-2011


Mieszczące się w naparstku czy makówce, wykonane z soli, kory czy mchu - wystawę szopek z różnych stron świata otwarto we wtorek w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.


Najmniejsza z prezentowanych szopek mieści się w naparstku. Nieco większe umieszczono w makówce, szklanej kuli sypiącej "śniegiem", w małym metalowym koszyczku. Wielkość i kształt jajka ma szopka wykonana z masy solnej. Niewielkie są figurki z kryształu.


Wśród prezentowanych szopek są takie, które powstały w Afryce, Meksyku, Skandynawii, na Ukrainie czy w Rosji. Afrykańska ma figurki z hebanu, a meksykańska jest wykonana z tykwy. Rosyjska szopka nawiązuje do stylistyki budynków cerkiewnych.


Do wykonania szopek użyto drewno, korę, mech, słomę, liście, tkaniny, gips, ceramikę, kamienie, plastik, metal, szkło, karton. Wystawę zaaranżowano w ten sposób, że szopki z ciepłych krajów umieszczono na żółtym, a z zimniejszych - na białym materiale. Najmniejsze okazy stoją w przeszklonych gablotach.


Jak powiedziała PAP kustosz Aneta Bąk, kolekcja 300 szopek trafiła do muzeum w 2005 roku dzięki znajomości byłego dyrektora placówki Ryszarda Zięzi ze szwajcarskim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych "Karawane Schweiz". Kolekcję stworzyli nieżyjący już członkowie tego stowarzyszenia, małżeństwo artystów Martin i Teresa Bickel.


Na wystawie "Przybieżeli do Betlejem" zaprezentowano część kolekcji - około stu szopek. Wzbogacono ją o szopkę krakowską z kartonu oraz drewnianą ludową. Wystawa będzie czynna do 29 stycznia 2012 roku.


Źródło: PAP/turystyka.wp.pl


Komentujesz: Szopki z całego świata w Muzeum Zabawek

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: kielce, muzeum zabawek, muzeum zabawek i zabawy w kielcach


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie