Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Szopka na Jasnej Górze już gotowa22-12-2010


Jak poinformowało biuro prasowe sanktuarium, tegoroczna szopka, powiększona i uatrakcyjniona w stosunku do poprzednich lat, została już ukończona. Prace nad nią trwały ok. 50 dni.


Przez 13 lat jasnogórska szopka była budowana w Wieczerniku. Już wtedy uznawana była za jedną z największych w Polsce szopek plenerowych. W ostatnich latach przeniesiono ją do jasnogórskiego ogrodu, pięciokrotnie powiększając jej powierzchnię. Również w tym roku szopka powstaje w ogrodzie - na fosach, ciągnących się wzdłuż klasztornego muru; powiększono ją jednak aż do placu przy pierwszej stacji Drogi Krzyżowej.


Jak co roku, częścią szopki będą drewniane zagrody dla żywych zwierząt. Zamieszkają w nich m.in. barany, kucyki, bażanty, kuropatwy, kury, koguty, gęsi, kaczki, perliczki. Będzie też ulubienica dzieci, oślica Amelka. Jak twierdzą ojcowie paulini, pełni ona nieformalną rolę gospodyni tego zwierzęcego domu.


Oprócz żywych zwierząt, po raz pierwszy w szopce pojawią się także naturalnej wielkości zwierzęta sztuczne, wykonane z włókna szklanego, a wśród nich: słonie, krowy, konie, sarny i jelenie. Odwiedzający stajenkę dostaną pamiątkową pocztówkę z okolicznościową pieczątką.


Szopka zostanie oficjalnie otwarta po Pasterce. Wtedy w jasnogórskiej bazylice generał zakonu paulinów o. Izydor Matuszewski poświęci figurkę Dzieciątka Jezus, która potem w procesji zostanie przeniesiona do szopki i złożona w żłóbku. Stajenkę będzie można zwiedzać codziennie od 8 do 18, zaś w niedziele i święta do 20.


Źródło: PAP/onet.pl

Komentujesz: Szopka na Jasnej Górze już gotowa

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: częstochowa, święta, boże narodzenie, jasna góra, szopka


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie