Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Szlakiem pałaców Dolnego Śląska22-03-2012


Jakie tajemnice kryją w sobie zabytkowe mury pałaców? Sekrety szlacheckich romansów, wspomnienia wystawnych bankietów i wspaniałych strojów... Dziś te historyczne budowle zamieniły się w ośrodki hotelowe, które w przestronnych i stylizowanych wnętrzach przysłuchują się tajemnicom gości.


Pałac Łomnica

W Łomnicy, rycerskiej wsi, o której pisano już na początku XIV wieku, znajduje się wspaniały pałac, urzekający nie tylko okolicznych mieszkańców, ale również przyjezdnych z całej Polski. Przez wiele lat pałac przechodził z rąk do rąk, a każdy kolejny władca zmieniał nie tylko wystrój wnętrza, ale również zewnętrzną zabudowę.


Pałac w rozpoznawalnej do dziś barokowej formie to efekt starań baronowskiej rodziny de Thomagnini. Przypuszcza się, że architektem pałacu był Martin Franz, znany również z budowy wspaniałego Kościoła Łaski pod wezwaniem Św. Krzyża w Jeleniej Górze. W 1835 roku rezydencja trafiła do rąk ambasadora na dworze sycylijskim Carla Gustava Ernst von Küster. Do dziś pałac pozostaje w rękach rodziny von Küster.


Dzięki determinacji wnuka właścicielki udało się ocalić Pałac Łomnica. Proces renowacji budynku nie był łatwy, rezydencja była w opłakanym stanie. Koszty remontu były ogromne, jednak właścicielom udało się odnowić ten wspaniały zabytek.


Pałac Łomnica zachwyca dziś wspaniałymi malowidłami, śląskimi żyrandolami zdobiącymi sale, jego wystrój pozwala przenieść się w czasie i poczuć się jak w epoce romantyzmu. Co roku na wiosnę w trzech salach pojawia się wystawa „Dolina pałaców i ogrodów - Kotlina Jeleniogórska na Śląsku - nasze wspólne dziedzictwo kulturowe”, która ukazuje najpiękniejsze pałace i dwory szlacheckie Kotliny Jeleniogórskiej.


Pałac Wojanów

Pałac Wojanów to kolejna perełka Dolnego Śląska. Pierwsze wzmianki o nim pojawiły się już w XIII wieku.


Okres największych zmian dla pałacu przypadał, gdy właścicielem majątku został Karl Albrech Ike, radca sądowy Królestwa Pruskiego, który zlecił przebudowanie obiektu najprawdopodobniej samemu Friedrichowi Schinklowi. Najbardziej znaną właścicielką pałacu była najmłodsza córka króla Prus Fryderyka Wilhelma III, księżna Luiza.


W 2002 roku pałac uległ prawie całkowitemu spaleniu. W latach 2005-2007 udało się go jednak odrestaurować i budynek odzyskał dawną świetność. Powstał w nim ekskluzywny obiekt konferencyjno-wypoczynkowy, który przyciąga turystów z Polski i z zagranicy.


Pałac na Wodzie

Staniszów niegdyś uważany był za najpiękniejszą wieś w Kotlinie Jeleniogórskiej. Przez kronikarzy dzielony był na Staniszów Dolny, Średni oraz Górny. Według tego podziału Pałac na Wodzie znajduje się w Nieder Dominium, czyli Staniszowie Dolnym.


Pałac na Wodzie znajduje się na szlaku turystycznym Doliny Pałaców i Ogrodów, czyli trzydziestu wspaniałych zabytków kultury z różnych stylów architektonicznych i o różnej historii. Jego powstanie określane jest przez historyków na połowę XVIII wieku. Jednym z pierwszych właścicieli folwarku był najprawdopodobniej Heinrich von Reibnit, który w 1620 roku kupił Staniszów Dolny i Górny.


Antyczne meble z ciemnego drewna zestawione z jasnymi wnętrzami dodają uroku i pozwalają przenieść się w czasie. Pałac dziś przeżywa okres świetności, odrestaurowany z bogatym zapleczem gastronomicznym i hotelowym umożliwia gościom odpoczynek od codziennych problemów.


Źródło: ZnaneNieznane.pl


Komentujesz: Szlakiem pałaców Dolnego Śląska

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: pałac wojanów, dolny śląsk, staniszów, pałac łomnica, pałac na wodzie


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie