Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Szlachecki zjazd na Zamku Kliczków29-09-2011


Już 16 października na Zamku w Kliczkowie odbędzie się Hubertus, święto myśliwych, podczas którego dziękują oni swojemu patronowi za udany sezon łowiecki. Do głównych atrakcji imprezy należy pokaz wabienia jeleni i tradycyjna już gonitwa za „lisem”. A wszystko to na tle złotej, polskiej jesieni w Borach Dolnośląskich.


Zwyczaj polowań jest mocno zakorzeniony w polskiej kulturze. Niegdyś uświetniały spotkania szlachty i rycerstwa. Stąd narodziło się święto myśliwych, leśników i jeźdźców, zwane Hubertusem lub Hubertowinami. Pierwsze obchody na świecie odbyły się najprawdopodobniej już w 1444 roku. W Polsce tradycja ta sięga XVIII wieku, okresu dynastii saskiej. Od tego czasu, każdej jesieni, na przełomie października i listopada, powtarzany jest rytuał Hubertusa.


Tradycje łowieckie pielęgnowane są w wielu miejscach Polski, m.in. na Dolnym Śląsku w Zamku Kliczków, gdzie na co dzień kultywuje się jeździectwo. We współpracy z Fundacjami Pro Culturae Bono i Bory Dolnośląskie, 16 października obchodzony będzie tam Hubertus. To już dziesiąta edycja tej imprezy.


– Przygotowaliśmy wiele atrakcji, m.in. średniowieczne tańce w wykonaniu Pań Dworu, a także widowiskowe walki rycerskie – mówi Adam Różycki, dyrektor Zamku Kliczków. - Obchody zaczynamy od Hubertusowego Konkursu Derby. W programie są również III Drużynowe Mistrzostwa Polski w Wabieniu Jeleni, a także występ sygnalistów i prezentacja jeźdźców – dodaje Joanna Matejewicz, kierownik Hotelu.


Punktem kulminacyjnym będzie tradycyjna pogoń za lisem. Ów lis jest symboliczny – zostaje nim jeździec, zwycięzca ubiegłorocznej gonitwy. Do lewego ramienia ma przyczepioną kitę, którą pozostali uczestnicy próbują zdobyć. Gonitwa to fascynujące widowisko, które rozgrywa się przy udziale koni z wielu dolnośląskich stajni.


Szczegóły na stronie www.kliczkow.com.pl


Komentujesz: Szlachecki zjazd na Zamku Kliczków

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: osiecznica, zamek kliczków, hubertus, święto myśliwych, bory dolnośląskie


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie