Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Szkolenia GOPR dla najmłodszych


28-09-2012


Co zrobić, gdy zgubimy się na szlaku, w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy i jak zachować się podczas burzy? Odpowiedzi na te pytania poznały dzieci i młodzież uczestniczące w szkoleniach GOPR pn. „W górach bezpiecznie”.


Tegoroczny cykl szkoleń rozpoczął się wiosną i potrwa do 4 października. Głównym powodem realizacji projektu była rosnąca liczba turystów uprawiających górskie sporty zimowe, turystykę pieszą i wspinaczkę wysokogórską. Większa frekwencja na szlakach przekłada się niestety na większą liczbę wypadków. Brak wyobraźni, brawura i nieprzygotowanie do wyjścia w góry to najczęstsze przyczyny wypadków.


Program „W górach bezpiecznie” ma przygotować dzieci i młodzież do bezpiecznego wędrowania po górach. W czasie zajęć teoretycznych uczestnicy dowiadują się jak zachować się w sytuacjach ekstremalnych, jak burze, załamania pogody, wypadki. Biorą także udział w szkoleniach praktycznych – przejażdżkach quadem wraz z ratownikiem GOPR czy zajęciach na ściance wspinaczkowej.


– Szczególnie ważne dla władz województwa jest podnoszenie bezpieczeństwa turystów wypoczywających w Małopolsce. Działania GOPR służą jego poprawie oraz podnoszą świadomość w zakresie zagrożeń na szlaku i sposobów ich unikania – informuje Elżbieta Kantor, dyrektor Departamentu Turystyki, Sportu i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.


Goprowcy są przekonani, że szkolenia obniżą liczbę wypadków i uświadomią zagrożenia, z jakimi należy się liczyć będąc na szlaku.

– Dzieci biorące udział w szkoleniach już kilkakrotnie skorzystały z nabytej podczas zajęć wiedzy. Kilka zgłoszeń o wypadkach odebraliśmy właśnie od nich. Gdy doszło do groźnej sytuacji na szlaku, a opiekunka spanikowała, to dzieci niezwłocznie wezwały na pomoc ratowników GOPR, jednocześnie pomagając poszkodowanym i udzielając pierwszej pomocy – informuje Mariusz Zaród, naczelnik Grupy Podhalańskiej GOPR – Takie przypadki pokazują, że nabyte podczas zajęć wiedza i umiejętności przynoszą efekty w praktyce. Udowadniają zarazem, że działania instruktorów i ratowników GOPR realnie wpływają na bezpieczeństwo w górach – dodaje.


Ideą organizowanego przez Województwo Małopolskie konkursu ofert „Małopolska Gościnna” jest wspieranie najlepszych projektów, budujących markę Małopolski, jako regionu o wiodącej ofercie turystycznej w kraju, jak i wspomaganie aktywności mieszkańców Małopolski w realizacji własnych, nowatorskich pomysłów w dziedzinie turystyki.


Źródło: materiały prasowe


Komentujesz: Szkolenia GOPR dla najmłodszych

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: topr, gopr, turystyka górska


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie