Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Święto Soli na Zamku w Oświęcimiu31-08-2011


Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Muzeum Zamek w Oświęcimiu oraz Urząd Miasta Oświęcim zapraszają na drugą część Święta Soli, która odbędzie się 4 wrzesnia br. na Zamku w Oświęcimiu. Wydarzenie wpisane jest w program Święta Miasta Oświęcim, które w tym roku obchodzi 720 rocznicę utworzenia składu solnego.


Święto Soli to coroczna impreza obchodzona już po raz IX, której pierwsza część odbywa się w czerwcu na Zamku Żupnym w Wieliczce, a druga w miejscowości partnera imprezy, którym w tym roku było miasto Oświęcim.


Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka na ten dzień przygotowało wiele atrakcji wykraczających poza mury Zamku w Oświęcimiu. Na początek o godz. 10 ulicami miasta przejadą kupcy solni - prasołowie wiozący sól jak przed wiekami z Wieliczki. Następnie na dziedzińcu zamkowym odbędzie się inscenizacja historyczna „Swary o skład oświęcimski”, podczas której widzowie będą świadkami szczęśliwego zakończenia głośnej kłótni prasołów, na koniec której władzom Oświęcimia zostanie wręczona beczka soli od Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.


Przybyli goście będą mogli zwiedzić przygotowaną specjalnie na tą okazję wystawę „Żupy Krakowskie skarb Rzeczpospolitej. W 720 rocznicę utworzenia składu solnego w Oświęcimiu”. Wystawa prezentowana w salach Muzeum Zamek w Oświęcimiu skupia uwagę widza na trzech zagadnieniach: królewskiej własności Żup Krakowskich, urodzie soli i technice jej eksploatacji oraz na handlu solą.

Obok dokumentów królewskich i pism urzędników żupnych podziwiać można renesansowy Róg Bractwa Kopaczy (1534 r.) ufundowany przez królewskiego bankiera i żupnika Seweryna Bonera, grafiki i winiety map dedykowane panującym znakomicie ukazują technikę produkcji soli warzonej i górniczej eksploatacji złoża w XVII i XVIII w. Okazy soli, narzędzia górnicze i modele najstarszych maszyn wyciągowych – drewnianych kieratów, dopełniają obrazu pracy w staropolskim przedsiębiorstwie solnym.

O handlu solą prowadzonym przez uprzywilejowanych kupców - prasołów i niezależnie – spławianej Wisłą opowiadają dokumenty, modele wozów i statków oraz formy handlowe soli z bałwanem solnym włącznie. Są one tłem do podkreślenia roli składu solnego w Oświęcimiu (1291 r.), a później przystani w Dworach jako centrum sprzedaży soli wielickiej przeznaczonej na Śląsk. Wspomnieniem dawnej świetności Żup i zapomnianej już wartości soli jest otwierająca i zamykająca wystawę prezentacja solniczek – małych arcydzieł sztuki z ekspozycji stałej Muzeum Żup Krakowskich na Zamku Żupnym w Wieliczce. Wystawę można zwiedzać do 30 września.


Planszowa wystawa plenerowa „Solne dziedzictwo kultury” zaprezentuje z kolei Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka mieszczące się na III poziomie kopalni soli i Zamek Żupny poprzez wybrane obiekty: imponujące komory Saurau i Maria Teresa; piękno solnych kryształów; ogromne kieraty konne; wózki do transportu; zabytki sakralne z nieistniejących podziemnych kaplic oraz Zamek Żupny.

Będzie też informacja o ciekawych wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Muzeum, takich jak: Noc Muzeów”, „Święto Soli”, koncerty z cyklu „Popołudnie ze Straussem”, „Summer Music Festival” czy konkurs plastyczny „Najpiękniejsza pisanka z soli”.


Podczas świętowania nie zabraknie „solnych atrakcji” dla najmłodszych, będą zabawy z masą solną w „Kuchni z solą i bez”, malowanie porcelanowych solniczek, wykonywanie pamiątkowych dyplomów z pieczęcią miasta Wieliczki, liczne konkursy i warsztaty. Ponadto w jatce solnej - historycznym kramie, będzie można kupić sól, tak jak przed wiekami w Oświęcimiu w postaci bryłek solnych, panwiowej warzonej lub tłuczonej w stępie. Natomiast na stanowisku warzelniczym przybyli goście dowiedzą się jakimi metodami dawniej otrzymywano sól.


Szczegółowy program imprezy dostępny na stronie www.muzeum.wieliczka.pl


Komentujesz: Święto Soli na Zamku w Oświęcimiu

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: wieliczka, oświęcim, muzeum żup krakowskich, święto soli, zamek w oświęcimiu


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie