Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowane



Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowane



Szukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

"Święto Krowy" w Parku Narodowym "Ujście Warty"



13-09-2011


Tegoroczna edycja „Święta Krowy”, organizowanego w najbliższą niedzielę przez Park Narodowy „Ujście Warty”, ma przypominać jak ważną rolę w ochronie siedlisk dzikich ptaków odgrywa bydło domowe. W tym roku przypada 10-lecie istnienia parku położonego w Chyrzynie k. Kostrzyna nad Odrą.


- Wypas krów i koni sprzyja kształtowaniu siedlisk dla dzikich ptaków. Podmokłe łąki, dominujące w krajobrazie tego parku, w krótkim czasie zarastają. Najpierw pojawiają się na niej ziołorośla i trzcina, następnie wierzby, aż w końcu zmienia się w las łęgowy, który ptaki wodne i błotne omijają z daleka - przypomina Łukasz Cieślik z Parku Narodowego „Ujście Warty”.


Lokalni rolnicy wypasają na tych terenach ok. 3 tys. sztuk bydła i kilkaset koni. Dzięki temu tereny "Ujścia Warty" wciąż pozostają jedną z największych ostoi ptactwa wodnego i błotnego w Środkowej Europie.


Odwiedzając w niedzielę siedzibę dyrekcji Parku w Chyrzynie będzie okazja, by w plenerowej atmosferze wziąć udział w kilku prelekcjach poświęconych ptakom, rybom i znaczeniu mokradeł w świecie przyrody. Organizatorzy przygotowali także wiele innych atrakcji. W programie imprezy znalazły się m.in.: konkursy dojenia krów, degustacje wyrobów mlecznych oraz koncerty lokalnych zespołów ludowych.


W parku "Ujścia Warty" występuje ponad 270 gatunków ptaków, z czego lęgi stwierdzono u więcej niż 170 gatunków. Rozlewiska i łąki to znaczące na mapie Europy miejsce dla ptaków migrujących, przede wszystkim dzikich gęsi. Jesienią ich liczba sięga na tym terenie 60-80 tys. osobników, choć zdarzały się lata, kiedy było ich nawet 200 tys.


Szczegółowe informacje na stronie: www.pnujsciewarty.gov.pl


Źródło: PAP/przewodnik.onet.pl


Komentujesz: Święto Krowy w Parku Narodowym Ujście Warty

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułu



Tagi: park narodowy, ujście warty, święto krowy, park narodowy ujście warty


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie