Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Sukiennice... i po remoncie


 23-03-2010


Zakończyły się prace remontowo-konserwatorskie w galerii Muzeum Narodowego w krakowskich Sukiennicach. W poniedziałek odbyło się pierwsze posiedzenie komisji odbioru prac - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Sieradzka.


Otwarcie odnowionej galerii zaplanowano na jesień tego roku.
Generalny remont galerii Muzeum Narodowego w Sukiennicach rozpoczął się w lutym 2008 roku. Prace trwały dwa lata. W tym czasie wykonano szereg ważnych robót, które pozwoliły na unowocześnienie obiektu przy zachowaniu jego cennej zabytkowej substancji.


Przeprowadzono m.in. kompleksową konserwację w zakresie wystroju i detalu architektonicznego, wzmocniono konstrukcję dachu Sukiennic, wymieniono wszystkie instalacje, założono klimatyzację. Zlikwidowano przeszkody architektoniczne dla niepełnosprawnych i zainstalowano windę w klatce schodowej.


W toku prac zadbano o to, by zmiany w jak najmniejszym stopniu ingerowały w zabytkową substancję budynku. Wygospodarowano także nowe przestrzenie wystawiennicze i magazynowe. Dla zwiedzających zostaną otwarte tarasy na budynku Sukiennic po stronie wschodniej.


Niebawem do Sukiennic powrócą zbiory, przeniesione na czas remontu do Zamku Królewskiego w Niepołomicach. Otwarcie odnowionej galerii zaplanowano na jesień tego roku.


Inwestorem zastępczym i inżynierem kontraktu był Zarząd Rewaloryzacji Zespołowo-Zabytkowych Krakowa, który na początku tego roku został przekształcony w Wydział Rewaloryzacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.


Prace kosztowały 44,5 mln zł i zostały sfinansowane z funduszy Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

źródło: PAP/turystyka.wp.pl


Komentujesz: Sukiennice... i po remoncie

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie