Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Zdobyli Tramén Tepui i odkryli nieznane gatunki


13-09-2012


Marek Arcimowicz, Carlos Mario Osorio i Alberto Raho jako pierwsi ludzie na świecie zdobyli szczyt, na który jeszcze nigdy nikomu nie udało się wspiąć o własnych siłach. Wyprawa kierowana przez Michała Kochańczyka została zwieńczona podwójnym sukcesem. Biolog Izabela Stachowicz, dokonała w jej trakcie odkrycia endemicznych gatunków żab i motyli.


Jak mówią Indianie, Tramén Tepui to szczyt, którego nikt wcześniej nie zdobył samodzielnie, bazując wyłącznie na sile własnych nóg i mięśni. Do tej pory jedyną metodą dotarcia na szczyt, stosowaną np. przez ekspedycje naukowe, była podróż helikopterem.

Pięcioosobowa grupa podróżników, w skład której weszło trzech Polaków: Marek Arcimowicz, Michał Kochańczyk i Izabela Stachowicz, przedzierając się przez gęste, niezbadane lasy, wyruszyła w kierunku Tramén Tepui.


Ostatnia prosta dzieląca podróżników od zdobycia szczytu odbywała się przy bardzo ciężkich warunkach pogodowych: deszczu, silnym wietrze i temperaturze poniżej 9 stopni. Śliska nawierzchnia dodatkowo utrudniała wspinaczkę. Ok. 15.30 czasu wenezuelskiego Marek Arcimowicz, Carlos Mario Osorio i Alberto Raho dokonali niemożliwego: zdobyli szczyt Tramén Tepui.


W tym samym czasie Izabela Stachowicz, absolwentka biologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dokonała sensacyjnego odkrycia nieznanych do tej pory gatunków żab i motyli. Po powrocie do Polski podróżnicy uzyskali potwierdzenie swojego odkrycia. Mała, trzycentymetrowa czarna żaba została zakwalifikowana jako nowy gatunek, podobnie wielobarwny motyl, nie będący bliżej spokrewnionym z żadnym ze znanych naukowcom gatunków występujących w Andach. Pomocy przy identyfikacji stworzeń udzieliło podróżnikom Muzeum Zoologiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Sponsorem wyprawy na szczyt Tramén Tepui była marka Merrell.


Szczegółowe informacje na stronie www.tramentepui2012.wordpress.com


Komentujesz: Sukces polsko-wenezuelskiej ekspedycji

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: wyprawy podróżnicze, wenezuela


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie