Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Sudety: odkryto tajemniczą sztolnię


27-09-2010


W niedzielę rano, podczas III Zjazdu Eksploratorów w Walimiu na Dolnym Śląsku została odnaleziona tajemnicza sztolnia. Znajduje się w górze Soboń.

Obraz z wpuszczonej przez niewielki otwór kamery pokazał, że w podziemiach panuje spory chaos, podobny do tego, jaki powstaje po wybuchu, widać również stemple kopalniane i coś w rodzaju śrub mocujących tory wąskotorówki. Co jest dalej? To okaże się wiosną, kiedy eksploratorzy odkopią i udrożnią wejście do podziemi.

Góry Sowie na Dolnym Śląsku są jednym z najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce. W czasie II wojny światowej Niemcy drążyli tu wielkie, podziemne kompleksy, których budowa nosiła kryptonim „Riese”, czyli „Olbrzym”.

Dzisiaj znanych jest siedem takich podziemnych kompleksów, z czego trzy udostępnione są do zwiedzania. Brak dokumentacji i świadków, legendy o ukrytych w nieznanych częściach podziemi skarbach i pozostałościach tajnych laboratoriów, a nawet o produkowanych tu niemieckich UFO i eksperymentach z bronią atomową sprawiają, że na terenie„Olbrzyma” niemal bez przerwy pracują poszukiwacze.

Sztolnię na Soboniu odnalazł Andrzej Boczek, eksplorator i badacz tajemnic II wojny światowej z Piławy Górnej, członek honorowy Sowiogórskiej Grupy Poszukiwawczej.

- Szukałem tej sztolni przez trzy lata. Badałem, pytałem, obserwowałem przyrodę, w końcu znalazłem zapadlisko i wskazałem miejsce, w którym należy wiercić – opowiada Andrzej Boczek. - W pobliżu znajdują się fundamenty kompresorów, blisko znajdował się też obóz, dobrze przygotowałem się do lekcji i już drugi odwiert się udał. Przez otwór wpuściliśmy kamerę, widać, że sztolnia została prawdopodobnie specjalnie wysadzona.

Gigantyczną wiertnicę do poszukiwań zapewniła Sowiogórska Grupa Poszukiwawcza, organizatorzy III Zlotu Eksploratorów w Walimiu. Gościem tegorocznego zlotu był Bogusław Wołoszański, który podczas spotkania z poszukiwaczami zasugerował, że część zaginionych podczas II wojny światowej dzieł sztuki, może znajdować się gdzieś na terenie Gór Sowich. Jakie więc tajemnice kryje odnaleziona właśnie sztolnia?

- To okaże się wiosną, kiedy udrożnimy do niej wejście. Obraz z kamery pokazuje, że sztolnia może być mocno rozbudowana – twierdzą eksploratorzy.


źródło: przewodnik.onet.pl

Komentujesz: Sudety: odkryto tajemniczą sztolnię

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuWasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie