Stres za kółkiem problemem Polaków
11-07-2011
Jak wynika z badań przeprowadzonych z inicjatywy firmy Ford Polska - jazda samochodem stresuje Polaków. Dlaczego na drodze dopada nas stres i jak możemy sobie z nim radzić? Na te pytania podczas zorganizowanego 7 lipca śniadania prasowego starali się odpowiedzieć eksperci.
Jednym z trzech głównych elementów codziennego życia, które wyzwalają największy stres u Polaków jest udział w ruchu drogowym. Na polskich drogach dominuje poczucie zagrożenia
ze strony innych kierowców, całkowity brak zaufania oraz tolerancji dla kierowców o słabszych umiejętnościach.
- Pośpiech, korki i brak kultury wśród kierowców to kluczowe wyzwalacze stresu na drodze. Jeśli dodamy do tego zdenerwowanie kierowcy, który zestresował się zanim jeszcze wsiadł do samochodu, to mamy naprawdę niebezpieczną sytuację na drodze - komentuje badania psycholog Katarzyna Korpolewska.
Badani wskazali, że jednym ze sposobów na radzenie sobie ze stresem na drodze są nowoczesne technologie, które czynią jazdę samochodem bezpieczniejszą i bardziej komfortową. Wśród kierowców akceptowane są wszelkie usprawnienia i systemy technologiczne zwiększające poczucie bezpieczeństwa.
Niemal wszyscy uczestnicy badania stwierdzili, że zrelaksowany kierowca jedzie bezpieczniej. Pogląd ten przekłada się w większości wypadków na planowane w przyszłości zakupy aut. Zdecydowana większość badanych kupując obecnie samochód poszukiwałaby modeli wyposażonych w technologie, które redukują stres związany z prowadzeniem auta.
- Interesujące jest to, iż większość badanych słusznie łączy stres z brakiem bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Okazuje się, że Polacy są skłonni inwestować w nowoczesne technologie, które zwiększają ich bezpieczeństwo na drodze – podsumowuje dr Ewa Tokarczyk, psycholog z Instytutu Transportu Samochodowego.
Wpisz komentarz
Zamknij to okno