Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Stres za kółkiem problemem Polaków11-07-2011


Jak wynika z badań przeprowadzonych z inicjatywy firmy Ford Polska - jazda samochodem stresuje Polaków. Dlaczego na drodze dopada nas stres i jak możemy sobie z nim radzić? Na te pytania podczas zorganizowanego 7 lipca śniadania prasowego starali się odpowiedzieć eksperci.


Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie Polaków mieszkających w średnich i dużych miastach, w dniach 22 – 30 czerwca 2011 r. Celem badania było przyjrzenie się problemowi stresu wśród użytkowników dróg, jego powodom oraz czynnikom, które pomagają stres redukować, w tym identyfikacja technologii i elementów wyposażenia aut, które zmniejszają poziom stresu. Z badań jasno wynika, że Polacy żyją w stresie, a stan ogólnego napięcia społecznego wzrasta.


Jednym z trzech głównych elementów codziennego życia, które wyzwalają największy stres u Polaków jest udział w ruchu drogowym. Na polskich drogach dominuje poczucie zagrożenia
ze strony innych kierowców, całkowity brak zaufania oraz tolerancji dla kierowców o słabszych umiejętnościach.


- Pośpiech, korki i brak kultury wśród kierowców to kluczowe wyzwalacze stresu na drodze. Jeśli dodamy do tego zdenerwowanie kierowcy, który zestresował się zanim jeszcze wsiadł do samochodu, to mamy naprawdę niebezpieczną sytuację na drodze - komentuje badania psycholog Katarzyna Korpolewska.


Badani wskazali, że jednym ze sposobów na radzenie sobie ze stresem na drodze są nowoczesne technologie, które czynią jazdę samochodem bezpieczniejszą i bardziej komfortową. Wśród kierowców akceptowane są wszelkie usprawnienia i systemy technologiczne zwiększające poczucie bezpieczeństwa.

Niemal wszyscy uczestnicy badania stwierdzili, że zrelaksowany kierowca jedzie bezpieczniej. Pogląd ten przekłada się w większości wypadków na planowane w przyszłości zakupy aut. Zdecydowana większość badanych kupując obecnie samochód poszukiwałaby modeli wyposażonych w technologie, które redukują stres związany z prowadzeniem auta.


- Interesujące jest to, iż większość badanych słusznie łączy stres z brakiem bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Okazuje się, że Polacy są skłonni inwestować w nowoczesne technologie, które zwiększają ich bezpieczeństwo na drodze – podsumowuje dr Ewa Tokarczyk, psycholog z Instytutu Transportu Samochodowego.


Komentujesz: Stres za kółkiem problemem Polaków

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: ford polska, stres za kółkiem, jazda samochodem, samochód


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie