Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Strajk Szpularek - Historia Prawdziwa04-10-2011


Już w sobotę, 8 października, o godz. 20.00 w Żyrardowie rozpocznie się Strajk Szpularek – Historia Prawdziwa. Zgromadzeni na żyrardowskim bielniku będą mogli przenieść się na chwilę w realia XIX-wiecznej osady robotniczej i fabryki lniarskiej. Poznają realia życia i ciężkiej pracy szpularek i robotników, którzy w 1883 r. wyszli na ulice Żyrardowa rozpoczynając pierwszy w historii strajk masowy na ziemiach polskich, który został krwawo stłumiony przez rosyjskich żołnierzy i oddział Kozaków.


Iluminacja wnętrz fabryki, odgłosy pracujących maszyn przędzalniczych oraz robotnicy, szpularki to będzie coś innego niż do tej pory, będzie to coś nietuzinkowego. Śmiało można stwierdzić, iż przygotowywane dla kilkuset gości wydarzenie w murach fabryki na bielniku będzie miłym zaskoczeniem. Również dlatego, iż oprócz wspomnianej scenerii, w pamięci podniebienia powinny zostać - odtworzone jako poczęstunek na wzór tych XIX-wiecznych - proste potrawy robotników z tamtych czasów.


Całość „Strajku Szpularek – Historii Prawdziwej”, to jednak oprócz światła, maszyn, robotników i szpularek, smaków XIX-wiecznego Żyrardowa również film, muzyka i taniec w hali fabrycznej. O drugą, multimedialną cześć tego wydarzenia zadbał utalentowany, żyrardowski pianista Kuba Sokołowski – jego multimedialny projekt „HandLand”, łączy historię z teraźniejszością, a wszystko to przy nastrojowej muzyce saksofonowej.


Głównymi organizatorami „Strajku Szpularek – Historii Prawdziwej”, realizowanego w ramach „Stolicy Kultury Mazowsza 2011” są Stowarzyszenie Fabryka Feniksa, Powiat Żyrardowski, Żyrardów. Fabryka lny Sp. z o. o., Green Development, Sklep Wokulskiego, Centrum Kultury w Żyrardowie oraz Województwo Mazowieckie. Projekt jest współfinansowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.


Zarys historyczny

Inscenizacja nawiązuje do pierwszego na ziemiach polskich masowego strajku powszechnego robotników, tzw. strajku szpularek. Strajk rozpoczął się 23 kwietnia 1853 r. przez szpularki pracujące w żyrardowskich zakładach lniarskich Hiellego i Dittricha. Był to protest wobec obniżenia i tak już głodowej pensji, a jednocześnie był także wyrażeniem sprzeciwu wobec kilkunastogodzinnego dnia pracy w ciężkich warunkach. Do stłumienia szybko rozwijającego się strajku, do którego przyłączyli się praktycznie wszyscy pracownicy żyrardowskiej fabryki lniarskiej, ściągnięte zostały szybko oddziały żołnierzy carskich (Żyrardów znajdował się wówczas pod zaborem rosyjskim) i konne oddziały bezwzględnych Kozaków. Żołnierze rosyjscy oddali strzały do strajkujących mieszkańców Żyrardowa - zginęło wówczas kilku robotników, wielu zaś aresztowano.


Komentujesz: Strajk Szpularek - Historia Prawdziwa

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: żyrardów, inscenizacja, strajk szpularek


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie