Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

"Gotowanie na polanie"


19-05-2012


6 maja, w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu obyła się prawdziwa biesiada. Impreza „Gotowanie na polanie” przyciągnęła nie tylko smakoszy, ale i twórców mazowieckiej kuchni regionalnej. Mimo dość chłodnej aury skansen odwiedziło tego dnia ponad 1200 gości.


Już od 10 lat najważniejszym punktem imprezy jest konkurs kulinarny na najsmaczniejszą potrawę mazowiecką. Pozwala odkryć potrawy nieznane w innych regionach kraju. Tegoroczny konkurs miał charakter otwarty. Każdy, kto lubi gotować i posiada przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie, miał szansę zaprezentować swoje umiejętności. Prezentowały się więc koła gospodyń wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne oraz producenci produktów tradycyjnych. Liczył się nie tylko smak przyrządzonych dań, ale również sposób ich podania.


Jak co roku duże zainteresowanie wzbudził kiermasz ludowego rzemiosła i rękodzieła. W ofercie wystawców znalazły się między innymi: ceramiczne i drewniane naczynia, wyroby z wikliny, filcu, ręcznie wykonana biżuteria, lampy witrażowe czy aniołki i świątki z drewna. Każdy mógł tu znaleźć coś dla siebie.


To nie jedyne atrakcje, które tego dnia czekały na gości Muzeum. Wystawy prezentowane w dworze szlacheckim i dziesięciu zagrodach z końca XIX i początku XX wieku przybliżały codzienne życie wsi mazowieckiej. Zwiedzający mieli szansę przyjrzeć się pokazom rzemiosła i rękodzieła ludowego: kowalstwa, garncarstwa, plecionkarstwa, tkactwa, papieroplastyki, szewstwa.


W wiejskiej izbie szkolnej odbywały się lekcje kaligrafii a na podwórku szkolnym – dawne zabawy wiejskie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje tradycyjnych zajęć gospodarskich: wyrobu masła, przędzenia wełny na kołowrotku, wirowania śmietany za pomocą centryfugi a także wiosennych prac polowych (orki konnej, bronowania i siewu).


Źródło: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu


Komentujesz: Staropolskie smakołyki w skansenie

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: muzeum wsi mazowieckiej, konkurs kulinarny, sierpc


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie