Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Stadion w Gdańsku oddany do użytku21-07-2011


Po 1190 dniach wszystkich prac budowlanych Stadion PGE Arena w Gdańsku uzyskał pozwolenie na użytkowanie. Na niecałe 11 miesięcy przed rozpoczęciem Euro 2012 w Polsce, oddane do użytku są już 2 z 4 budowanych stadionów.


Stadion w Gdańsku może maksymalnie pomieścić niecałe 42 tysiące widzów. Jest to druga po stadionie w Poznaniu funkcjonująca w Polsce arena piłkarska klasy Elite, spełniającą najwyższe wymagania UEFA w zakresie jakości i bezpieczeństwa. Budżet inwestycji wynosi ponad 860 mln zł. Stadion ma powierzchnię ponad 36,5 tys. metrów kwadratowych, natomiast powierzchnia działki, na której został zbudowany wynosi blisko 34 hektary. 


Arena została wyposażona w 40 ekskluzywnych lóż przeznaczonych dla VIP-ów. Obiekt został również w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na trybunach znajduje się 100 miejsc dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i ich opiekunów oraz niewidomych i niesłyszących.

W trakcie meczów Euro 2012 zostaną zapewnione dodatkowe miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Oprócz tego do potrzeb osób niepełnosprawnych dostosowane zostały pomieszczenia sanitarne, punkty cateringowe, czy windy.


- Oddanie stadionu do użytku na niecałe 11 miesięcy przed Euro 2012 pozwala na kompleksowe przetestowanie obiektu przed Turniejem. Już we wrześniu na gdańskim stadionie rozegrany zostanie mecz Polska – Niemcy. Kluczowe jest teraz wdrożenie odpowiednich planów zarządzania areną tak, by wielofunkcyjne możliwości stadionu zostały odpowiednio wykorzystane – mówi Wojciech Rokicki, Koordynator Krajowy ds. Stadionów, spółka PL.2012.


Stadion w Gdańsku, podobnie jak pozostałe budowane w Polsce w związku z Euro 2012 obiekty sportowe, został zaprojektowany jako tzw. arena wielofunkcyjna. Pozwala to na szeroki wachlarz możliwości wykorzystania obiektu.


- Głównym założeniem było zapewnienie możliwości uzyskiwania przez stadion przychodów, pozwalających na pokrycie kosztów jego utrzymania. Poza meczami piłkarskimi i innymi imprezami sportowymi, na stadionie możliwe będzie zorganizowanie różnego rodzaju innych wydarzeń – dużych i małych – wyjaśnia Wojciech Rokicki.


Na co dzień obiekt będzie użytkowany przez Klub Sportowy Lechia Gdańsk. Za zarządzanie obiektem odpowiada wybrany w lipcu zeszłego roku wyspecjalizowany operator - konsorcjum Lechia Operator, w którego skład wchodzi Klub Sportowy Lechia Gdańsk, SportFive i HSG Zander. W trakcie Euro 2012 na stadionie w Gdańsku rozegrane zostaną 3 mecze fazy grupowej oraz 1 spotkanie ćwierćfinałowe


Komentujesz: Stadion w Gdańsku oddany do użytku

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: gdańsk, euro 2012, budowa stadionu, pge arena


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie