Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Stadion i bar dla kibiców w Muzeum PRL09-03-2012


Rekonstrukcję piłkarskiego stadionu, bar dla kibiców jak z filmu "Piłkarski poker", a także piłkę oraz buty z lat 40. ubiegłego wieku będą mogli zobaczyć już w maju zwiedzający wystawę "Do przerwy 0:1. Piłka nożna w PRL". Ekspozycja będzie prezentowana w Muzeum PRL, krakowskim oddziale stołecznego Muzeum Historii Polski. Wystawa będzie czynna od 11 maja do 30 listopada.


- Największe pomieszczenie naszego muzeum, które w przeszłości pełniło rolę sali kinowej, na czas wystawy zamieni się w stadion. Na jego trybunach będzie można obejrzeć filmową opowieść o najbardziej emocjonujących spotkaniach piłkarskich tamtych czasów. Powstaje właśnie taki dokument dotyczący meczów Polski z reprezentacją ZSRR - wyznała PAP kierownik krakowskiego oddziału Muzeum Historii Polski, Jadwiga Emilewicz.


Będzie także budka komentatorów, w której będzie można posłuchać, jak relacjonowano mecze kilkadziesiąt lat temu. Na murawie z kolei znajdą się m.in. stanowiska do gry w piłkarzyki.


Pod koniec stycznia muzeum ogłosiło zbiórkę eksponatów na planowaną wystawę. Jej otwarcie jest powiązane ze zbliżającymi się mistrzostwami Europy w piłce nożnej. Jako pierwsi przekazali eksponaty dwaj znani byli piłkarze - Andrzej Iwan i Marek Kusto. Pierwszy z nich wypożyczył na czas trwania wystawy koszulkę Wisły sprzed 40 lat, drugi - koszulkę reprezentacji Włoch z Mistrzostw Świata w 1974.


Poprzez wystawę muzeum pragnie pokazać, czym była piłka nożna w PRL-u nie tylko z perspektywy piłkarzy, ale także kibiców. Dlatego zostanie m.in. zaprezentowana rekonstrukcja mieszkania z lat 70. Dla zwiedzających gratką będzie możliwość zobaczenia samochodu fiat 128 Sport Coupe. Takim właśnie jeździł w przeszłości Marek Kusto.


W specjalnie zaaranżowanym barze, który ma być podobny do tego z filmu "Piłkarski poker", zwiedzający będą mogli posłuchać wspomnień znanych zawodników, trenerów, komentatorów sportowych. Z kilkoma będzie można nawet spotkać się osobiście.


Źródło: PAP/turystyka.wp.pl


Komentujesz: Stadion i bar dla kibiców w Muzeum PRL

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: kraków, euro 2012, muzeum historii


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie