Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Stad Amsterdam odwiedzi Gdynię!10-08-2011


17 sierpnia do Gdyni przypłynie holenderski żaglowiec Stad Amsterdam, jedyny w Europie czynnie żeglujący statek typu kliper. Jego wizyta jest zapowiedzią kolejnego zlotu najpiękniejszych żaglowców, tym razem pod nazwą „Culture 2011 Tall Ships Regatta”, który odbędzie się w dniach 2-5 września właśnie w Gdyni.


Stad Amsterdam to replika XIX-wiecznego klipra, najszybszego typu żaglowców swoich czasów. Okręt powstał dzięki współpracy władz miasta Amsterdam i agencji zatrudnienia Randstad, której założyciel Frits Goldschmeding pragnął połączyć swoją miłość do pięknych statków z filozofią zakładającą wywieranie pozytywnego wpływu na rynek pracy i tym samym jego kształtowanie. W efekcie zawartego partnerstwa, w 2000 roku, ponad sto lat po tym, jak w Amsterdamie zbudowano ostatni żaglowiec pasażerski – nowy kliper był gotowy, aby rozpocząć podbój mórz i oceanów.


Żaglowiec zbudowano z myślą o prędkości, co pozwala mu na uczestnictwo w regatach. Kliper pozostaje jednak przede wszystkim wierny młodym ludziom, którzy pomogli w jego budowie – regularnie organizowane są na nim specjalne wyprawy szkoleniowe, których celem jest przyuczenie młodych entuzjastów do fachu marynarza.


19 sierpnia br. na Nabrzeżu Pomorskim w porcie w Gdyni, w godzinach 17:30-20:30, pokład Stad Amsterdam zostanie otwarty dla zwiedzających. Załoga statku będzie pokazywała i wyjaśniała gościom pokładowe sprzęty. Dla pierwszych 100 osób, które pojawią się na pokładzie żaglowca przygotowano upominki.


Wizyta okrętu jest zapowiedzią kolejnego zlotu najpiękniejszych żaglowców, tym razem pod nazwą „Culture 2011 Tall Ships Regatta”, który odbędzie się w dniach 2-5 września właśnie w Gdyni.


Do tej pory Gdynia już czterokrotnie gościła najpiękniejsze jednostki żaglowe uczestniczące w zlotach „The Cutty Sark Tall Ships’ Races” (lata: 1974, 1992 oraz 2003) i „The Tall Ships’ Races” (2009).

W tym roku przypłyną one po raz piąty do Gdyni, gdzie zakończą swoje żeglarskie zmagania. Swój udział w gdyńskim finale regat zapowiedziały już rosyjskie jednostki Kruzenstern, Mir i Sedov, ale także holenderska Thalassa, Tecla, Gulden Leeuw i De Gallant oraz niemiecki Johann Smidt. Z polskich jednostek nie zabraknie rodzimego „Daru Młodzieży”, a także „Fryderyka Chopina”.


Komentujesz: Stad Amsterdam odwiedzi Gdynię!

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: pomorze, gdynia, żaglowiec, zlot żaglowców, stad amsterdam


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie

Kontakt z działem reklamy

Adres:

Tarsago Polska Sp. z o.o.
ul. Domaniewska 41 (budynek Saturn)
02-672 Warszawa

Telefony:

+48 22 3193280
+48 22 3193200

E-mail:

reklama@witajwpodrozy.pl
kontakt@witajwpodrozy.pl