Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Srebra z gdańskiego kredensu21-05-2010


Wystawa "Srebra z gdańskiego kredensu" otwarta zostanie w piątek w Domu Uphagena oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Prezentowane naczynia stołowe i sztućce pochodzą z kolekcji urodzonego w Gdańsku w 1939 r. Juergena Gromka.Ponad 500 przedmiotów ze srebra, srebra częściowo złoconego, srebrzonych stopów metali, alpaki i brązu, pochodzących z okresu od XVIII do XX w. należących do kolekcji Juergena Gromka prezentujemy w naszej wystawie - poinformowała Wioleta Kmiecik z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Gdańsk był przez wieki znanym nie tylko w Polsce, ale i w Europie ośrodkiem złotniczym, produkującym przedmioty sakralne i wyroby użytku domowego, W srebrną zastawę stołową czy wyroby toaletowe, wykonane w mieście nad Motławą zaopatrywała się szlachta, duchowieństwo i mieszczanie.

Większą część kolekcji Gromka stanowią wyroby z XIX i XX w. Jej chlubą są wyroby słynnej gdańskiej firmy Moritz Stumpf&Sohn, istniejącej nieprzerwanie od 1807 r. do 1945 r., przekształconej w 1861 r. przez Carla Moritza Stumpfa z tradycyjnego rodzinnego warsztatu w nowoczesną firmę o charakterze manufaktury. Zakupione przez Stumpfa stalowe maszyny pozwoliły na tanią produkcję, co zaowocowało otwarciem sklepów firmy w Gdańsku, a następnie we Wrzeszczu i Sopocie.

Kilkadziesiąt wyrobów, opatrzonych stemplem powyższych firm, będzie można zobaczyć na wystawie. Będą to XIX i XX-wieczne naczynia stołowe: patery, cukiernice, półmiski, tacki, karafki, sosjerki, maselniczka, koszyczki oraz różnorodne sztućce. Komplety sztućców obiadowych i deserowych, eksponowane nierzadko w oryginalnych etui stanowią bardzo ciekawą i reprezentacyjną część kolekcji. Wśród XIX-wiecznych wyrobów znajdują się protestanckie dzbany liturgiczne, a także łyżki związane z historią gdańskich bractw strzeleckich.

źródło: www.turystyka.onet.pl

Komentujesz: Srebra z gdańskiego kredensu

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie