Sputnik wylądował nad Warszawą
05-11-2010
– To wspaniała inicjatywa, służąca zbliżeniu między narodami polskim i rosyjskim – powiedział specjalny doradca prezydenta Rosji na konferencji poprzedzającej inaugurację 4. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. Impreza, podczas której odbędzie się ponad 600 pokazów filmowych potrwa do 14 listopada.
Oprócz Jurija Łaptiewa, który doradza Dmitrijowi Miedwiediewowi w sprawach dotyczących międzynarodowej współpracy kulturalnej, wezmą w niej udział m.in.: przedstawiciel ministra kultury Rosji Margarita Tersaakowa, wicedyrektor Filmoteki Narodowej Rosji Władimir Dmitrijew i reprezentująca rosyjskiego sponsora Anna Baksziejewa, dyrektor koncernu Gazprom ds. reklamy i marketingu.
Specjalny wpis do festiwalowego katalogu złożył prezydent Bronisław Komorowski, który podkreślił, że „dla budowania dobrych, przyjaznych relacji między narodami i państwami sprawą fundamentalną jest wzajemne poznawanie się”. „Znakomitą po temu okazję stanowi kontakt ze sztuką i literaturą tworzoną przez przedstawicieli innych nacji. Zbliżenie Polaków i Rosjan bardzo często następowało dzięki spotkaniom w przestrzeni kultury. Dzieje się tak również dzisiaj, kiedy na seansach filmów polskich w Rosji i rosyjskich w Polsce gromadzą się tłumy kinomanów spragnionych prawdziwej duchowej uczty” - napisał Komorowski.
„Jestem przekonany, że festiwal będzie kolejnym symbolem poprawy rosyjsko-polskich stosunków, wyjątkowym świętem kinematografii, symbolem przyjaźni między naszymi narodami” - napisał z kolei minister spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Ławrow. „Rosja jest szczerze zainteresowana budowaniem z Polską autentycznej, partnerskiej i pełnej szacunku współpracy, opartej na zasadach równouprawnienia i obopólnych korzyści. Uważamy, że szczególną rolę odgrywa tu kulturalna wymiana, która pomaga lepiej poznać siebie nawzajem” – podkreślił szef rosyjskiej dyplomacji.
Tersaakowa oceniła, że festiwal „Sputnik nad Polską” sprzyja „wymianie wartości kulturalnych między Rosją i Polską”. Dmitrijew przypomniał, że „na polskich filmach wychowało się całe pokolenie rosyjskich reżyserów”. Dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy Marek Kraszewski zwrócił natomiast uwagę, że Polaków i Rosjan cechują „podobna wrażliwość i spojrzenie na życie”.
Dla widzów filmy będą prezentowane od piątku, w: Kinotece, Multikinie Złote Tarasy i kinie Kultura. W programie jest 160 tytułów: najnowsze produkcje – m.in. dzieła Iwana Wyrypajewa, Andrieja Zwiagincewa, Aleksieja Uczitiela i Pawła Łungina, oraz rosyjska klasyka - np. „Wesele”, zrealizowane w 1944 r. w czasie wojny.
W konkursie o główną nagrodę walczyć będzie 15 produkcji z lat 2009-2010, wśród nich nagradzane na festiwalach w Wenecji, Berlinie i Locarno: „Milczące dusze” Aleksieja Fiedorczenki, „Jak spędziłem koniec lata” Aleksieja Popogrebskiego i ”Bęben, bębenek” Aleksieja Mizgiriowa oraz „Krótkie spięcie” - melodramat składający się z krótkometrażowych filmów o miłości, nakręconych przez młodych, najbardziej obiecujących rosyjskich reżyserów, m.in. Borysa Chlebnikowa, Iwana Wyrypajewa, Aleksieja Germana Młodszego. W jury konkursu zasiądzie m.in. reżyser Andrzej Żuławski.
Elementem festiwalu będą takze retrospektywy filmów Aleksieja Bałabanowa i Siergieja Paradżanowa. W sekcji „Czechowowskie motywy”, z okazji 150. rocznicy urodzin Czechowa, pokazane zostaną filmy zrealizowane na podstawie jego twórczości, m.in. „Iwanow” Wadima Dubrowickiego (2009). W Kinotece zorganizowana zostanie wystawa „Rosja Czechowa”. Będzie też ekspozycja poświęcona Włodzimierzowi Wysockiemu, z okazji 30. rocznicy śmierci poety i pieśniarza.
źródło: PAP / www.tvp.info
Wpisz komentarz
Zamknij to okno