Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

14. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów23-02-2012


Podróżniczy, żeglarze i alpiniści obrali kierunek na Gdynię, bowiem już 9 marca w mieście rozpocznie się trzydniowy ogólnopolski zjazd globtroterów. 14. Ogólnopolskim Spotkaniom Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów towarzyszyć będzie 13. finał nagrody KOLOSY. Poznamy również zwycięzcę Nagrody im. Andrzeja Zawady.


Uczestnicy spotkań będą mieli okazję wysłuchać ponad 80 prelekcji, podczas których obiegną świat dookoła i zajrzą w najdalsze zakątki globu.


Joanna Pajkowska opowie na przykład o rejsie jachtem „Solanus”. Znana już podróżniczka Monika Witkowska zrelacjonuje, jak w minionym roku podróżowała wraz ze Szwedem Börje Ivarssonem na jachcie „Anna”, którym dopłynęli do dziewiczych brzegów Czukotki.


Znany już z poprzedniej edycji pełen radości życia Artur Labuda wraz z przyjacielem Robertem Paseckim po raz kolejny pokaże Polskę, jakiej nie znamy. Ich podróż kajakiem po krajowych rzekach: Sanie, Wiśle, Brdzie, Kanale Bydgoskim, Noteci, Warcie i Odrze zakończyła się u ujścia tej ostatniej do Bałtyku.


Po kilku latach nieobecności uczestnicy poznają również losy dalszych podróży Anny i Jakuba Urbańskich – laureatów KOLOSA za rok 2007, którzy od lat zgłębiają tajemnice Papui. Opowiedzą, jak dotarli jako pierwsi podróżnicy do Korowai Batu – ludzi zamieszkujących dorzecze rzeki Einlanden.


Nie zabraknie również reprezentantki Gdyni – Marty Sziłajtis-Obiegło, która po opłynięciu dwa lata temu kuli ziemskiej, udała się w minionym roku w zimowy rejs z Francji do Norwegii. Norweskie fiordy okazały się bardzo zdradliwe, a zimowy Murmańsk na trwale zostanie w pamięci załogi. Trójmiasto będzie reprezentować również Jan Lisewski, który przepłynął na kitesurfingu ze Świnoujścia do Ystad. Jego nietypowy rejs odbył się bez żadnej asysty, ale na szczęście jedyną stratą jest zagubiony w Bałtyku klapek.


Na imprezie będzie można poznać szczegóły niesamowitych wyczynów, jakich w minionym roku dokonali Aleksander Doba, który przepłynął kajakiem z Afryki do Ameryki Południowej oraz Krzysztof Starnawski, który w listopadzie 2011 r. na Morzu Czerwonym ustanowił rekord świata w nurkowaniu na obiegu zamkniętym.


W głównej sali hali czekać będzie 3500 miejsc, a w mniejszej, konferencyjnej, będzie można wziąć udział w seminarium, którego prelegenci spróbują odpowiedzieć na pytanie: Czy można pogodzić działalność eksploracyjną na najwyższym poziomie z życiem rodzinnym?


Podczas imprezy ogłoszeni zostaną laureaci nagród Kolosy za dokonania w roku 2011 w kategoriach: „Podróże”, „Żeglarstwo”, „Alpinizm”, „Eksploracja jaskiń” oraz „Wyczyn roku”, a także zwycięzca Super Kolosa, przyznawanego za całokształt osiągnięć. Poznamy również laureata Nagrody im. Andrzeja Zawady. Jeden z młodych globtroterów otrzyma ufundowany przez prezydenta Gdyni grant podróżniczy w wysokości 15 tys. zł na zrealizowanie swojej wymarzonej wyprawy.


W przerwach prezentacji organizatorzy zapraszają do odwiedzenia targów sprzętu i książek podróżniczej. Jak co roku będzie to okazja do spotkań z ich autorami. Podczas imprezy w Gdyni trasę promocyjną rozpocznie kanadyjska pisarka i podróżniczka Bernadette McDonald. Na targach pojawi się Tomasz Michniewicz – współpracownik Radiowej Trójki, który opowie o swoich afrykańskich podróżach i akcji „Tatende”, mającej na celu ratowanie czarnych nosorożców afrykańskich. Wstęp wolny.


Więcej informacji na stronie www.gdynia.pl/spotkania


Komentujesz: Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: trójmiasto, gdynia, żeglarstwo, spotkania podróżników, kolosy


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie