Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)


Śląskie: tramwaj wielkanocny


26-03-2010


Wystawę prezentującą zwyczaje i obrzędy wielkanocne w woj. śląskim można od czwartku oglądać w zabytkowym tramwaju, jeżdżącym po miastach Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego.

 


Tę nietypową ekspozycję - podobnie jak w zeszłym roku - przygotowało Muzeum Śląskie. Jak poinformowała Danuta Kamińska-Bania z działu promocji tej placówki, świąteczny tramwaj - jako mobilny oddział muzeum - będzie krążył po miastach regionu do 6 kwietnia.


Wewnątrz, na wybranych przez kuratorkę wystawy Krystynę Pieronkiewicz-Pieczko archiwalnych fotografiach i wielkanocnych kartkach pocztowych, będzie można zobaczyć, jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Śląsku.


Prace przedstawiają różne oblicza wiosny, zwyczaje świąteczne oraz motywy religijne. Wśród prezentowanych na wystawie eksponatów znalazły się m.in. kostiumy i rekwizyty obrzędowe wielkanocnej straży grobowej, tzw. Turków z Koziegłówek koło Częstochowy, oraz słomiana kukła Judosza ze Skoczowa na Śląsku Cieszyńskim. Do dziś przetrwała tam, kultywowana podczas Wielkiego Tygodnia, tradycja oprowadzania po mieście - na znak potępienia - kukły symbolizującej Judasza oraz jej późniejsze spalenie.


Wystawę można bezpłatnie obejrzeć podczas postojów na wybranych głównych przystankach: w Katowicach, Chorzowie, Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Zabrzu i Sosnowcu, a także podczas przejazdów tramwaju przez miasta aglomeracji śląskiej. Szczegółowy rozkład jazdy znajduje się na stronie internetowej muzeum www.muzeumslaskie.pl.


Po raz pierwszy muzealny tramwaj - odpowiednio zaaranżowany, liczący sobie ponad pół wieku, zabytkowy wóz - wyruszył na tory regionu przed Świętami Bożego Narodzenia w 2008 r. Odwiedziło go wówczas ok. 1,6 tys. Rok później podobną - bożonarodzeniową - wystawę obejrzało już ponad 3 tys. zwiedzających.


Śląskie zwyczaje wielkanocne mają - tak jak w innych regionach Polski - typowo wiosenny charakter - odzwierciedlają radość z powrotu wiosny i troskę o przyszłe urodzaje. Dlatego w wielkanocnych zwyczajach obecne są symbole życia - zielona gałązka, bazie, jajko - oraz symbolizujące oczyszczenie ogień i woda.


W wielu miejscowościach na Śląsku do dziś zachował się zwyczaj trzymania straży przy grobie Chrystusa. Znane są też, mające odległe tradycje, wielkanocne procesje konne połączone z modlitwą o dobre urodzaje. Odbywają się one w Poniedziałek Wielkanocny w Pietrowicach Wielkich, Bierkowicach i Sudole w powiecie raciborskim oraz w Ostropie koło Gliwic.

 

źródło: PAP/podroze.onet.pl

 

 

 Komentujesz: Śląskie: tramwaj wielkanocny

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie