Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Ślad w kosmosie


 30-09-2009


Krąży w odległości 27 minut 18 sekund (ok. 491279407,34 km) od Ziemi. Jest widoczna na porannym niebie, w gwiazdozbiorze Lwa, blisko planety Wenus. O tym, jak będzie nazywać się asteroida nr 66189 zadecydują dzieci z Polski w konkursie Centrum Nauki Kopernik.


Asteroidę te odkrył niedawno wenezuelski naukowiec Orlando Naranjo. W ramach Światowego Roku Astronomii zaproponował on dzieciom z różnych krajów świata, by nazywały odkryte przez niego małe planety. O nazwanie asteroidy 66189 poprosił dzieci z Polski.


Centrum Nauki Kopernik ogłasza więc konkurs dla dzieci do 16 roku życia na nazwę i wymyślenie wiążącej się z nazwą historii, która stworzyłaby tożsamość asteroidy 66189. Treść oraz forma historii dowolna: może być komiks, krótkie opowiadanie, filmik lub audycja radiowa. Liczy się pomysł i wyobraźnia.


Jury. Prace będzie oceniać jury, w skład którego wejdą m.in.: Agata Nowicka ENDO, Tomasz Kołodziejczak (pisarz science-fiction), Andrzej Maleszka (reżyser „Magicznego Drzewa”).


Nagrody: Zwycięska nazwa stanie się oficjalną nazwą asteroidy i zacznie funkcjonować na atlasach nieba. Jej autor otrzyma także profesjonalny teleskop.


20 finalistów i zwycięzca zostaną zaproszeni na bezpośrednie połączenie radiowe z Międzynarodową Stacją Kosmiczną, podczas której poinformują astronautów o nowej nazwie asteroidy nr 66189, będą mogli też z nimi porozmawiać.


Finaliści zostaną narodzeni książkami ufundowanymi przez Naszą Księgarnię („Jerzy i poszukiwanie kosmicznego skarbu” oraz „Jerzy i tajny klucz do wszechświata” Lucy i Stephena Hawkinga). Na wszystkich czekają też nagrody-niespodzianki.


Centrum Nauki Kopernik czeka na prace opisujące asteroidę wraz z nazwą do 24 października pod adresem mailowym asteroida@kopernik.org.pl (pliki w formacie Word, PDF, audio, video, JPG,)


Szczegóły, regulamin: www.kopernik.org.pl/niebonadwarszawa
Ogłoszenie wyników konkursu oraz połączenie z Międzynarodowa Stacją Kosmiczną nastąpi 26 października.


Konkurs na nazwę asteroidy nr 66189 to część projektu Centrum Nauki Projektu – Niebo nad Warszawą.

 

źródło: materiały pochodzące z zasobów Centrum Nauki Kopernik


Komentujesz: Ślad w kosmosie

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie