Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2273)

Rozpoczął się 9. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur

25-09-2013

Artyści z dziesięciu odległych wysp, od Nowej Zelandii po arktyczne krańce Kanady, a także młode polskie gwiazdy folku wypełnią namiot przed PKiN wibrującą muzyką i energetycznym tańcem.

Wielokulturowe wydarzenie zacznie się od nowości – „Sounds Like Poland” to prezentacja polskiej sceny muzyki świata. W serii bezpłatnych koncertów wystąpią: Joanna Słowińska, Karolina Cicha, Kwadrofonik, Atom String Quartet, Orkiestra św. Mikołaja oraz Vołosi. Będzie okazja poznać siłę polskiego folku przed muzyczną podróżą po Wyspach Świata.
W czwartek scenę przejmą międzynarodowe gwiazdy. Danyel Waro – charyzmatyczny poeta i buntownik z Reunionu pokaże jak dziś brzmi maloya – muzyka, która przed wiekami towarzyszyła niewolnikom pracującym na plantacjach trzciny cukrowej. Zaśpiewają też Tenores di Bitti Mialinu Pira z Sardynii, wybitni specjaliści od śpiewu polifonicznego liczącego kilkaset lat.

W piątek wieczór rozpocznie się od niepowtarzalnego Koncertu Mistrzów. Na scenie tego wieczoru spotkają się artyści prowadzący festiwalowe warsztaty: specjalistki od śpiewu gardłowego z arktycznych krańców Kanady, tancerze haka z Nowej Zelandii, wirtuoz gry na antycznym sycylijskim flecie, irlandzki bębniarz oraz suficki wokalista z wybrzeży Tunezji. Potem na muzyczną fiestę zaprosi publiczność zespół Lindigo – miksujący tradycyjne, korzenne brzmienia Reunionu z brazylijską sambą i funkiem.

Sobota należeć będzie do kobiet. 73-letnia Calypso Rose z Trynidadu i Tobago, ambasadorka tanecznego calypso nagrała 800 piosenek i 20 albumów, występowała z Michaelem Jacksonem i Bobem Marleyem. Każdy jej koncert to mieszanka energii i zmysłowości. Zaś Moana Maniapoto jest jednym z najwyrazistszych głosów Nowej Zelandii, strażniczką ginącej kultury Maorysów. Na scenie wspierają ją tancerze haka i muzycy z zespołu The Tribe.

Finał festiwalu będzie okazją, by poznać ekspresyjną muzykę Garifunów. Ci żyjący w Ameryce Środkowej potomkowie Karaibów, Indian i afrykańskich niewolników przez dziesięciolecia byli dyskryminowaną mniejszością. Teraz odbudowują swoje tradycje pod patronatem UNESCO. Liderem ich społeczno-muzycznego odrodzenia jest Aurelio Martinez, który w Warszawie wystąpi na czele The Garifuna Collective.

Szczegółowe informacje na stronie www.festival.warszawa.pl


Komentujesz: Skrzyżowanie Kultur pod Pałacem Kultury

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: warszawa, pkin, pałac kultury i nauki, skrzyżowanie kultur


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie