Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Premiera nowego dokumentu podróżniczo-przyrodniczego Marka Kamińskiego i Wojciecha Szumowskiego01-10-2011


Dlaczego znany polarnik wybrał się do Tylicza? Co to jest mofeta? Jak wydobywa się wodę z wnętrza ziemi? Na te i inne nurtujące widzów pytania odpowie film Ostoja – najnowszy obraz Wojciecha Szumowskiego. Film jest zapisem wędrówki Marka Kamińskiego po Beskidzie Sądeckim. Krótkometrażowy, podróżniczo-przyrodniczy dokument, zrealizowany dla Kropli Beskidu, przybliża widzom Tylicz i okolice wraz z jego najlepszą wizytówką – naturalną wodą mineralną wydobywającą się z wnętrza ziemi.


Tylicz, położony w Beskidzie Sądeckim, to niewielka miejscowość z niezwykłą historią i przyrodą. W Polsce i Europie znany jest przede wszystkim jako unikalne zagłębie wód mineralnych i źródlanych wykorzystywanych w celach leczniczych i spożywczych. Budowa geologiczna tego obszaru wyjątkowo sprzyja wydobyciu krystalicznie czystej wody. Właśnie to zaintrygowało Marka Kamińskiego i Wojciecha Szumowskiego, którzy na zaproszenie Kropli Beskidu zrealizowali w Tyliczu zdjęcia do nowego filmu.


- Podróżując po Polsce odkrywam unikalne miejsca, w których człowiek może poczuć się częścią otaczającej go natury. Tak właśnie było tym razem. Tylicz i jego okolice zachwycił mnie wspaniałymi krajobrazami, czystą przyrodą, otwartością ludzi. Poznałem również prawdziwy skarb tego regionu – krystalicznie czystą wodę – opowiada Marek Kamiński.


Podczas zdjęć mieszkańcy Tylicza odkryli przed ekipą filmową unikalne mofety, czyli występujące wyłącznie w Beskidzie Sądeckim obszary, na których z licznych, bardzo głębokich szczelin w ziemi wydobywa się dwutlenek węgla. Mofety wokół Tylicza tworzą wspaniały szlak do wędrówek pieszych i rowerowych Mieszkańcy Tylicza starają się zrewitalizować te niezwykłe źródła i udostępnić je turystom.


Autorem scenariusza, reżyserem i producentem filmu jest Wojciech Szumowski, który dotąd wspólnie z Markiem Kamińskim zrealizował m.in. projekty Whiteout – wyprawa poza cień i Z Polą przez Polskę.


- Jestem filmowcem, widzę świat w obrazach. Okolice Beskidu Sądeckiego są niezwykle malownicze, urzekły mnie, są idealne do realizacji filmu podróżniczo-przyrodniczego. Fascynujące, że przyroda i człowiek mogą żyć ze sobą w takiej symbiozie. Chciałbym, żeby każdy widz poczuł to w moim filmie – mówi reżyser.


W realizację filmu mocno zaangażowała się miejscowa społeczność. Pomoc przewodników, przedstawicieli lokalnych instytucji działających na rzecz ochrony środowiska, nauczycieli oraz pracowników rozlewni Kropli Beskidu okazała się nieoceniona dla ekipy filmowców.

- Bez ogromnej przychylności tych osób film byłby o wiele uboższy, a nasza praca trudniejsza. Jeszcze raz dziękujemy mieszkańcom Tylicza za pasję i zaangażowanie – dodaje Wojciech Szumowski.


Komentujesz: Skarby Beskidu Sądeckiego w filmie Ostoja

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: marek kamiński, beskid sądecki


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie