Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

"Skansen na dłoni" w Muzeum Wsi Kieleckiej19-01-2012


Muzeum Wsi Kieleckiej zapowiada urządzenie ścieżek edukacyjnych o charakterze integracyjnym w Parku Etnograficznym w Tokarni. Projekt "Skansen na dłoni" umożliwi prowadzenie warsztatów dla 10-osobowych grup dzieci z dysfunkcjami wzroku oraz dla ich rówieśników.


W ramach przedsięwzięcia powstaną trzy konspekty warsztatów - dotyczący hafciarstwa, architektury drewnianej oraz kuchni regionalnej.


- Do każdego z zaplanowanych warsztatów przewidziano stworzenie specjalnych pomocy edukacyjnych, które mają służyć dzieciom widzącym i niewidomym. Powstaną m.in. trzy tematyczne ścieżki dźwiękowe, które będą nieodłączną częścią warsztatów. Znajdą się na nich anegdoty zebrane przez etnografów oraz charakterystyczne odgłosy pracy ludzi - poinformowała kierownik działu marketingu i oświaty muzeum Beata Ryń.


Na warsztatach hafciarskich dzieci mają wyszywać obrus, a także komplet serwetek do nauki ściegów oraz do odgadywania rodzajów haftów. Podczas tych zajęć wszystkie osoby będą miały zasłonięte oczy, a przez to równe szanse w realizacji zadań - zaznaczyła muzealniczka.


Spotkanie z architekturą drewnianą urozmaici miniatura jednego z zabytkowych obiektów w Parku Etnograficznym, wykonana w skali 1:25 i tak skonstruowana, by można było ją rozkładać na części i pokazywać, gdzie znajduje się krokiew, paza, podwalina, czy inny element budowli.


Z kolei na potrzeby warsztatów kulinarnych powstanie specjalna książka kucharska - z dużym drukiem, elementami tyflografiki (wypukłymi rysunkami dotykowymi) i różnorodnymi fakturami. Zakupione zostaną również artykuły spożywcze, naczynia, czepki i fartuchy niezbędne do wspólnego gotowania.


Projekty ścieżek będą konsultowane dziećmi niewidomymi i słabo widzącymi; prace przygotowawcze potrwają do końca kwietnia. W maju i czerwcu odbędą się bezpłatne warsztaty; każdy temat zrealizowany zostanie trzykrotnie - raz w Dniu Dziecka.


Źródło: PAP/turystyka.wp.pl


Komentujesz: Skansen na dłoni w Muzeum Wsi Kieleckiej

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: tokarnia, skansen, muzeum wsi kieleckiej


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


  • MAREKD

    Popieram ten pomysł i zgadzam się z przedmówcami.Powinno byc więcej takich akcji.Widziałem kiedyś w Pradze informator dla niewidomych-zwykła szara tekturka z pismem dla niewidomych,nie trzeba...

    MAREKD

  • bolt42

    To jest bardzo dobry pomysł ponieważ zdrowie dzieci jest najwaźniejsze więc pomagajmy wszystkim dzieciom!

    bolt42

  • Artek

    Popieram moim zdaniem ten pomysł jest geniealny, ponieważ powinniśmy pomagać dzieciom

    Artek

  • izaizaiza96

    uważam, że to bardzo dobry pomysł, ponieważ dzieci o tak znacznym uszczerbku na zdrowiu jak brak widzenia powinny mieć bardziej urozmaicone życie:) pomagajmy wszystkim dzieciom!

    izaizaiza96

Zgłoś nadużycie

Skomentuj artykuł