Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Rusza kolej wąskotorowa!

23-04-2009

 

Mundury pracowników kolei, dziesiątki dokumentów i zdjęć oraz dawnych urządzeń kolejowych i narzędzi można oglądać na otwartej w środę w Muzeum Historii Przemysłu w podkaliskim Opatówku wystawie zorganizowanej w 95. rocznicę istnienia Kalisko-Tureckiej kolei wąskotorowej.

 

Tzw. ciuchcia jest najczęściej spotykanym określeniem tego rodzaju kolejek wąskotorowych, którymi - jeszcze do niedawna - poprzecinany był cały kraj. "Te małe kolejki były jakby wrośnięte w krajobraz. Wydawało się, że są tu od zawsze i dalej tak będą trwać, ale lata 80. były ich kresem" - mówią organizatorzy ekspozycji.

 

Odmiennie od kolei "normalnotorowych", wąskotorówki mają własne imiona i nazwy, na przykład Kaliska czy Turecka. Miłośnicy "ciasnych torów" do dziś wspominają podróże nimi do rodziny czy na grzybobranie. Koleje wąskotorowe odgrywały też bardzo ważną rolę w transporcie towarów. Na trasie Kalisz-Turek przewoziły nawet pół miliona ton towarów rocznie.

 

Pokazano też modele składów towarowych i osobowych z lokomotywami i wagonami, które wypożyczyło na wystawę Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Wśród prezentowanych materiałów archiwalnych z okresu 95 lat są m.in. akty notarialne przejęcia w 1917 r. przez samorząd linii kolejowej Opatówek-Zbiersk oraz list przewozowy witraży Józefa Mehoffera, które z Krakowa przez Kalisz trafiły do kościoła w Turku dzięki kolejce wąskotorowej.

 

"Kolej wąskotorowa odegrała w pewnych momentach bardzo ważną rolę dla rozwoju gospodarczego regionu. Pozostałe do dziś fragmenty linii pełnią funkcje turystyczne. Wwożą podróżnych w malowniczy krajobraz Wzgórz Opatowsko-Malanowskich. Kolejką można dojechać do dawnej fabryki sukna Adolfa Gottlieba Fiedlera w Opatówku albo do Russowa, gdzie stoi rodzinny dworek Marii Dąbrowskiej" - powiedział PAP starszy kustosz opatóweckiego muzeum dr Jarosław Dolat.


źródło: PAP/turystyka.wp.pl

 Komentujesz: Rusza kolej wąskotorowa!

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie