Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Rozstrzygnięto 68. Konkurs Szopek Krakowskich06-12-2010Już po raz 68. rozstrzygnięto Konkurs Szopek Krakowskich, organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. W niedzielę w salach muzeum odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników, rozdanie dyplomów i otwarcie wystawy pokonkursowej, która potrwa do 27 lutego.


W tym roku jurorzy oceniali 110 prac. W grupie szopek dużych pierwsze miejsce zajęli: Marek, Renata, Edward i Marek (junior) Markowscy. Wśród szopek średnich najwyżej oceniono pracę Piotra Michalczyka. W grupie szopek małych najpiękniejsza okazała się budowla wykonana przez Macieja Moszewa, a wśród miniaturowych - szopka skonstruowana przez Wiesława Barczewskiego.


Nagrodę specjalną imienia Zofii i Romana Reinfussów otrzymał Dariusz Czyż, zaś Nagrodę imienia dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Jerzego Dobrzyckiego, za całokształt twórczości szopkarskiej otrzymał Maciej Moszew.


Zgodnie z tradycją konkurs szopek krakowskich rozpoczyna się w pierwszy czwartek grudnia, kiedy to szopkarze przynoszą swoje arcydzieła, nad którymi pracują niekiedy przez cały rok, pod pomnik Adama Mickiewicza na Rynku Głównym. Po prezentacji, wśród zachwytów krakowian i wśród rozbłysków fleszy aparatów turystów z całego świata, szopkarze przenoszą swe arcydzieła do muzeum, aby ocenili je jurorzy.


Muzeum Historyczne Miasta Krakowa kupuje niektóre szopki do swej kolekcji. Najstarsza w zbiorach tego muzeum jest szopka Michała Ezenekiera z ok. 1900 r.


Źródło: PAP/wp.pl

Komentujesz: Rozstrzygnięto 68. Konkurs Szopek Krakowskich

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: kraków, konkurs, muzeum historyczne, szopki krakowskie


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie