Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Rozpoczyna się wielki remont Koloseum


27-07-2012


Rozpoczyna się wielki remont rzymskiego Koloseum, pierwszy od 73 lat. Jak ogłosił burmistrz Wiecznego Miasta - Gianni Alemanno, prace ruszą 31 lipca. 25 milionów euro na remont poświęcił włoski przedsiębiorca Diego Della Valle.


„Nareszcie” - powiedział burmistrz stolicy, zapowiadając początek robót. Alemanno przypomniał, że propozycję przeprowadzenia gruntownego remontu w coraz bardziej niszczejącym zabytku przedstawił w 2009 roku i już wtedy zachęcił prywatnych sponsorów, by go sfinansowali.


Władze miejskie argumentowały, że Koloseum „rozpada się na kawałki”, a jego stan przynosi wstyd Rzymowi. Rzeczywiście w ostatnich latach z murów antycznego amfiteatru odpadło wiele fragmentów. Kilkakrotnie udało się uniknąć wypadku, bo ciężkie odpadły one w chwili, gdy w środku nie było zwiedzających.


Potencjalnych prywatnych sponsorów zgłosiło się do przetargu niewielu, ale tylko jeden - Diego Della Valle, właściciel znanej na świecie firmy produkującej luksusowe torebki i buty, a także klubu piłkarskiego Fiorentina, spełnił wszystkie postawione warunki. Biznesmen, jeden z najbogatszych we Włoszech, wyasygnował na ten cel 25 milionów euro.
Burmistrz, ogłaszając początek robót, podkreślił: „Najbardziej oburzające jest to, że przez dwa lata wszystko było zablokowane z powodu utrudnień i wniosków sądowych”. Teraz już wyszliśmy na prostą, ale dwa lata musieliśmy toczyć niebywałą batalię.


Remont potrwa od dwóch do trzech lat. Prace, trwające równolegle w kilku miejscach, obejmą między innymi skrupulatne czynności związane z odnowieniem, wyczyszczeniem i konserwacją antycznych murów, uzupełnieniem ubytków, wzmocnieniem ścian. Powstanie także specjalna część usługowa dla zwiedzających o powierzchni 1600 metrów kwadratowych.


Władze włoskiej stolicy zapewniały wcześniej, że również w czasie remontu Koloseum będzie otwarte dla zwiedzających. Szczegóły prac zostaną zaprezentowane 31 lipca.


Źródło: PAP/ przewodnik.onet.pl


Komentujesz: Rozpoczyna się wielki remont Koloseum

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: podróże, włochy, rzym


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie