Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Rok Toruńskich Zabytków03-01-2012


Dla uczczenia 15. rocznicy wpisania Średniowiecznego Zespołu Staromiejskiego Torunia na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, rok 2012 ustanowiono Rokiem Toruńskich Zabytków. Decyzja zapadła 29 grudnia, na ostatniej w mijającym roku sesji rady miasta.


Jako zespół zabytkowej urbanistyki i architektury Toruń dołączył do Listy UNESCO obok Krakowa, Zamościa i Warszawy. Zajął także miejsce obok takich miejsc jak paryskie wybrzeża Sekwany, Wielka Rafa Koralowa w Australii, Tadż Mahal w Indiach czy egipskie piramidy, będąc dziś jednym z 936 zabytkowych przestrzeni o wyjątkowym charakterze.


Przypadająca w roku 2012 rocznica ma być doskonałą okazją do zwrócenia uwagi na toruńskie zabytki, zarówno znajdujące się w obrębie zespołu staromiejskiego, jak również w pozostałych częściach miasta. Dawać ma też szansę na popularyzację wiedzy o toruńskich zabytkach oraz możliwość oceny, podsumowania i promocji dokonań w zakresie ich ochrony i rewitalizacji.

W ramach obchodów Roku Toruńskich Zabytków planowana jest organizacja działań promocyjnych, naukowych i kulturalnych realizowanych wspólnie z Towarzystwem Miłośników Torunia, które jest jednym z inicjatorów pomysłu, toruńskimi szkołami, instytucjami kultury, środowiskiem naukowym Torunia oraz Stowarzyszeniem „Liga Polskich Miast i Miejsc UNESCO”.


Źródło: dziennikturystyczny.pl


Komentujesz: Rok Toruńskich Zabytków

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: toruń, unesco


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


  • rozaa

    Rok Toruńskich Zabytków to zdecydowanie strzał w dziesiątkę! Jest to zachęta do zwiedzenia tego pięknego miasta po raz pierwszy jak i kolejny raz.

    rozaa

Zgłoś nadużycie

Skomentuj artykuł