Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Rogale Świętomarcińskie z certyfikatem03-11-2011


4 listopada, w Poznaniu odbędzie się uroczyste wręczenie Potwierdzeń uzyskania prawa do wytwarzania Produktu Regionalnego Chronionego Prawem Unii Europejskiej: Chronione Oznaczenie Geograficzne „Rogal Świętomarciński”.


Po uroczystości wręczenia Potwierdzeń, która odbędzie się w piątek, 4 listopada 2011r. o godz. 11.00 w Sali nr 17 Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, poznańskie łasuchy i smakosze, którzy znajdą się w tym dniu w okolicy gmachu zostaną poczęstowani rogalami. Około południa wraz z cukiernikami przysmakiem częstować będzie mieszkańców Prezydent Poznania Ryszard Grobelny.


Znak towarowy: Poznański Rogal Świętomarciński chroniony jest patentem, zaś od 19 listopada 2009 r. tradycyjnie wypiekany Rogal Świętomarciński może poszczycić się unijnym znakiem: Chronione Oznaczenie Geograficzne. Od tego momentu weszło w życie unijne rozporządzenie nadające Rogalowi certyfikat „Produktu o Chronionej Nazwie Pochodzenia w Unii Europejskiej”.


Tradycja wypieków Rogali Świetomarcińskich w Poznaniu pochodzi z końca XIX wieku. Gdy zbliżał się dzień św. Marcina ówczesny proboszcz poznańskiej parafii pod Jego wezwaniem, zaapelował do wiernych, aby wzorem patrona zrobili coś dla biednych. Obecny na mszy cukiernik przygotował na odpust specjalne rogale, w kształcie podkowy św. Marcina. Bogatsi poznaniacy kupowali ten przepyszny smakołyk, a biedni otrzymywali go za darmo. Zwyczaj wypieku w 1901 przejęło Stowarzyszenie Cukierników.


Po raz pierwszy poznańskie Rogale Świętomarcińskie będzie można kupić przez Internet. W ramach akcji alleRogal, od 4 października d o8 listopada wypieki będą dostępne na Allegro. Na stronie www.rogale.allegro.pl trwa przedsprzedaż Rogali. Specjalnie na tę okazję zostało stworzone konto „Rogal Świętomarciński z Poznania”. Każdy zamawiający, wraz z przesyłką, otrzyma informację o tradycji wypieku. Rogale zamówione w Internecie, upieką wedle oryginalnej receptury poznańscy cukiernicy.


Jak co roku, Miasto Poznań z dumą dzieli się także swoją wyjątkową tradycją wysyłając rogale w Polskę. Doskonałe poznańskie wypieki otrzymają m.in. Prezydent RP, Premier, marszałkowie Sejmu i Senatu, a także prezydenci polskich miast oraz redakcje krajowych dzienników i tygodników oraz ogólnopolskie stacje radiowe i telewizyjne. Natomiast w sam Dzień Św. Marcina, rogale będą promowane na pokładzie samolotów LOTuu wylatujących z polskich lotnisk – wśród pasażerów rozdanych zostanie ponad 14 tysięcy miniaturowych rogali.


Komentujesz: Rogale Świętomarcińskie z certyfikatem

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: poznań, rogale świętomarcińskie, allerogal, wielkopolska izba rzemieślnicza


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


  • aknah

    uwielbiam poznańskie rogale marcińskie! czytając ten tekst zatęskniłam za dzieciństwem w Wielkopolsce i tym pysznym nugatowym nadzieniem o aromacie skórki pomarańczowej. aż marcinka mi się...

    aknah

Zgłoś nadużycie

Skomentuj artykuł