Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Remont Wawelu

15-10-2009

 

Autor zdjęcia:
Na początku listopada  ropzpocznie się przebudowa dziedzińca zewnętrznego Zamku Królewskiego na Wawelu, która potrwa trzy lata . Planowany termin zakończenia prac  to najpóźniej  grudzień 2012 r. - poinformowały w środę władze Wawelu na konferencji prasowej.


Prace będą prowadzone etapami przy zachowaniu pełnego ruchu turystycznego na Wzgórzu Wawelskim - zapewnił dyrektor zamku prof. Jan Ostrowski tuż po podpisaniu umowy z wykonawcą prac, spółką RDM Śródmieście.


Roboty mają być realizowane w taki sposób, aby w możliwie jak najmniejszym stopniu utrudniać zwiedzanie zamku i katedry. "To będzie trudna operacja, ale musimy to podkreślić: konieczna" - powiedział prof. Ostrowski. Przebudowa dziedzińca ma się zakończyć najpóźniej w grudniu 2012 r.


Kamienna nawierzchnia dziedzińca zewnętrznego została ułożona w latach 60. XX w. Po upływie blisko półwiecza utraciła sporo ze swej pierwotnej estetyki, z powodu nierówności stała się też niebezpieczna. Prace obejmą przestrzeń ok. 1 ha. Rozpoczną się przy tarasie letniej kawiarenki.


Na placu zostanie położony nowy bruk z porfirowej kostki i dolomitowych płyt. Przebudowany będzie też murek oporowy wzdłuż alejki do centrum obsługi turystycznej. Schody na placu zostaną zastąpione pochylniami dla niepełnosprawnych turystów. Na dziedzińcu pojawią się też nowe ławki, kosze na śmieci i nowoczesne oświetlenie. Przy okazji wymiany bruku przewidziano też remont sieci teletechnicznej i energetycznej, odwodnienia i sieci wodociągowej, która zostanie uzupełniona o dodatkowe hydranty przeciwpożarowe oraz system nawodnienia zieleni.


Pieniądze na przebudowę pochodzą z funduszy unijnych oraz dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koszt całej inwestycji wynosi około 13 mln zł.


Kolejnym przedsięwzięciem realizowanym na Wawelu ze środków unijnych, które już udało się pozyskać, będzie rozbudowa budynku centrum promocji i informacji turystycznej. Następnym zadaniem, na które władze Wawelu dopiero zamierzają zdobyć środki z UE, ma być remont dachu elewacji Zamku w Pieskowej Skale, który jest filią Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu.


To właśnie na dziedzińcu zewnętrznym odpoczywają turyści po zwiedzeniu zamku czy katedry. Tu w letnim sezonie funkcjonuje kawiarenka na wolnym powietrzu. Stąd można podziwiać bryłę katedry ze złoconą kopułą Kaplicy Zygmuntowskiej albo zarysy Baszty Złodziejskiej na tle zachodzącego słońca.


Wawel znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO od 9 października 1978 r.

 

źródło: PAP/turystyka.wp.pl


Komentujesz: Remont Wawelu

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie