Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Remont Domu Długosza w Sandomierzu14-01-2011


Do końca kwietnia nieczynne będzie Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu (woj. Świętokrzyskie), mieszczące się w Domu Jana Długosza. Dyrektor placówki, ks. Andrzej Rusiak zapowiada, że w zabytkowej budowli będą wykonywane od czwartku prace konserwatorsko-remontowe.


"W pierwszym etapie planowanych na kilka lat robót restauratorskich planujemy remont instalacji elektrycznej, wymianę oświetlenia, naprawę spękań tynków, odczyszczenie portali i pomalowanie ścian. Koszty tych prac sfinansujemy we własnym zakresie. Na realizację następnych etapów odnowy siedziby muzeum postaramy się pozyskać środki zewnętrzne, m.in. unijne" - wyznał ks. Rusiak.


Według niego, na czas remontu, zbiory muzealne nie zostaną wypożyczone do innych placówek, lecz będą starannie zabezpieczone. Na maj i czerwiec przygotowywane są nowe wystawy czasowe. Jedną z nich będzie prezentacja obrazów powstałych w ciągu ostatnich lat, podczas sandomierskich plenerów malarskich.


Późnogotycki Dom Długosza był przebudowywany w XVII wieku, od 1819 r. należał do księży misjonarzy. Muzeum otwarto w nim w 1937 roku; od 1905 roku istniało - dzięki pomysłowi profesorów sandomierskiego Seminarium Duchownego - jako gabinet pomocniczy do nauczania historii sztuki. Ostateczny kształt zawdzięcza ks. Józefowi Rokoszemu - miłośnikowi sztuki, kolekcjonerowi i bibliofilowi.


Muzeum prezentuje malarstwo, rzeźbę, elementy wystroju architektonicznego, sztuki zdobniczej, ceramiki, mebli, numizmatyki i archeologii. Najcenniejszymi dziełami są liczne ornaty, tkaniny i hafty.


Źródło: PAP/przewodnik.onet.pl


Komentujesz: Remont Domu Długosza w Sandomierzu

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: świętokrzyskie, sandomierz, dom długosza, muzeum diecezjalne


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie