Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Reklama prasowa początku XX wieku13-05-2011


W Noc Muzeów, z 14 na 15 maja 2011 roku, w centrum Wypieki Kultury w Warszawie będzie można obejrzeć niezwykłą wystawę polskich reklam prasowych z początków XX wieku przygotowaną przez Polskie Muzeum Reklamy, działające przy Warszawskiej Szkole Reklamy. Wstęp: wolny.


Wystawa obejmuje kilkadziesiąt inseratów, które są wyeksponowane w znacznych powiększeniach, z niezbędnymi, drobnymi retuszami oraz niewielkimi ingerencjami graficznymi, które nie niwelują ich oryginalnych niedoskonałości. Dzięki tym zabiegom został zachowany specyficzny klimat estetyczny dawnej wypowiedzi perswazyjnej, a same przekazy mogą być odbierane jako dzieła sztuki mające swoją - trudną do zracjonalizowania, ale za to łatwo dającą się odczuć - magię.


Na wystawę wybrano reklamy, który były publikowane w warszawskich dziennikach i czasopismach w latach 1900-1914, a więc jeszcze przed I wojną światową, pod zaborem rosyjskim. W tym układzie prace dawnych twórców nie były jeszcze nigdzie prezentowane. Kluczem ich wyboru była atrakcyjność wizualna, kunszt językowy, a także próba odsłonięcia nieistniejącego już dziś świata niby zupełnie nam obcych, ale jakby gdzieś głęboko w nas tkwiących sloganów, argumentów, strachów i obaw, grubej przesady, czasem zwykłego reklamowego naciągactwa.


Warto zatopić się w ten świat starych reklam, choćby po to, żeby zdać sobie sprawę, że historia polskiej reklamy nie zaczęła się wcale od telewizyjnego spotu Prusakolepu z 1989 roku. Być może także dlatego, żeby przekonać się, że „od bandytów najpewniej zabezpiecza oświetlenie podwórza lampami naftowo-żarowemi!” oraz że zakładany na noc „patentowanej konstrukcji regulator nosów Cello”, zmieniający wszelką brzydką formę nosa (no, może za wyjątkiem wad kości), nie tylko istniał naprawdę, ale też całkiem nieźle i skutecznie działał.


Pomieszczenia starej, zbudowanej w 1908 roku praskiej piekarni, teraz odnowione zgodnie z duchem tamtej epoki i przystosowane do pełnienia funkcji centrum kulturalnego, wydają się być idealnym miejscem dla ekspozycji starych reklam z tamtych lat.

 

Źródło: Informacja prasowa


Komentujesz: Reklama prasowa początku XX wieku

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: warszawa, wystawa, noc muzeów 2011, noc muzeów


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie