Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Red Bull Stratos startuje w Roswell10-02-2012


Felix Baumgartner - wraz ze współpracującym zespołem ekspertów ds. lotnictwa i kosmonautyki - jest gotów podjąć wyzwanie misji „Red Bull Stratos”. Jego celem jest oddanie rekordowego skoku z balonu umieszczonego w stratosferze na wysokości 36 576 metrów.


Baumgartner chce być pierwszą osobą, która przekroczy prędkość dźwięku (bez ochrony w postaci statku powietrznego), uzyskując przy tym nowe dane umożliwiające rozwój wiedzy medycznej. Po próbach przeprowadzonych w specjalnej komorze wysokościowej w Teksasie, misja wkroczyła w decydujący etap.


Ekipa Red Bull Stratos kończy przygotowania do próby pobicia rekordu 52-letniego płk. Josepha Kittingera i jego spadku swobodnego z wysokości 31 333 metrów ustanowionego podczas historycznego projektu „Excelsior III” w 1960 roku. Joseph Kittinger od początku uczestniczy w projekcie Red Bull Stratos jako doradca i mentor 41-letniego austriackiego sportowca.


Felix Baumgartner ma za sobą rekordowe skoki B.A.S.E. w najbardziej spektakularnych miejscach świata, m.in. z World Financial Center T101 w Tajpej, jednego z najwyższych budynków na świecie. Wykonał też jeden z najniższych skoków B.A.S.E. - z pomnika Chrystusa w Rio de Janeiro. W 2003 r. Baumgartner wykorzystał skrzydła z włókien węglowych do przelotu nad Kanałem La Manche.


Celem projektu „Red Bull Stratos” jest jednoczesne pobicie czterech rekordów (co nie udało się przez ponad 50 lat): najwyższy lot załogowy balonem na wysokości 36 576 metrów; najwyższy skok spadochronowy, pierwszy człowiek przekraczający prędkość dźwięku podczas spadku swobodnego oraz najdłuższy spadek swobodny (ok. 5 minut i 30 sekund).


Ekipa projektu podzieli się swoimi wnioskami i odkryciami w dziedzinie lotnictwa i kosmonautyki ze środowiskami naukowymi na całym świecie. Misja Kittingera „Excelsior III” okazała się być cenna dla rozwoju badań naukowych, które doprowadziły do udoskonaleń w zakresie bezpieczeństwa osób przebywających w przestrzeni okołoziemskiej oraz udoskonaleń w zakresie tworzenia skafandrów kosmicznych. Podczas misji Baumgartnera na nowo zostaną określone fizyczne ograniczenia człowieka. Ekipa projektu chce przyczynić się do rozwoju medycyny i zrozumienia kwestii przetrwania w przestrzeni kosmicznej.


Dla Baumgartnera ten projekt to coś więcej niż tylko próba ustanowienia kolejnego rekordu.

- W tej misji chodzi głównie o działanie pionierskie. Być może kiedyś ludzie będą patrzyli wstecz i będą mówić, że to Felix Baumgartner i ekipa Red Bull Stratos pomogła w stworzeniu skafandra, który dziś noszą w przestrzeni kosmicznej. Chcemy zrobić coś dla przyszłych pokoleń - powiedział Baumgartner.


Misja odbędzie się w Roswell, z uwagi na panujące tam korzystne warunki. To obszar słabo zaludniony, znajdują się tam najlepsze na świecie obiekty do lotów tego typu, a pogoda zapewnia kilka dobrych okien gwarantujących pomyślny start.


Szczegółowe informacje na temat projektu na stronie www.redbullstratos.com


Komentujesz: Red Bull Stratos startuje w Roswell

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: red bull, red bull stratos, roswell, usa


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie