Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Questing. Nowy kierunek w turystyce?20-01-2011


Turystyka z zagadkami czy odkrywanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, to najczęściej spotykane w Polsce określenia na questing. Jeśli dodamy, że jest to zabawa łącząca elementy harcerskich podchodów i gier terenowych, której zwieńczeniem jest odnalezienie skarbu – mamy prawie kompletną definicję. Prawie. Bo questing to coś więcej…


Każdy region, każde miasto, każda okolica może poszczycić się czymś, co ją wyróżnia. Dla jednych będzie to zapomniana legenda, dla innych niespotykane elementy krajobrazu, dla jeszcze innych ciekawe okazy fauny i flory. Jednak wszystkie te elementy tworzą tożsamość miejsc, których dotyczą. Dzięki questingowi w nieszablonowy sposób możemy stać się uczestnikami fascynującej przygody, poszukiwaczami skarbów, odkrywcami tajemnic małych ojczyzn.


Kiedy 15 lat temu, Amerykanin Steven Glazer - twórca questingu, rozpoczął realizację swego projektu, nikt nie przypuszczał, że w dobie postępu cywilizacyjnego i rozwoju techniki, ta forma turystyki, korzeniami sięgająca przecież do harcerskich gier patrolowych, stanie się nie tylko sposobem na poznawanie otaczającego świata, ale i atrakcyjną formą aktywności.


Gotowe questy mogą być doskonałą i atrakcyjną formą zwiedzania ciekawych i, pozornie, mniej ciekawych miejsc. Stanowią także świetne uzupełnienie oznakowanych szlaków i tras turystycznych. Co więcej, dzięki questingowi dotarcie do tajemnic, legend, ciekawych zjawisk przyrodniczych, które nie są zapisane w żadnym przewodniku, okaże się fascynującą przygodą. To wszystko sprawia, że questing jest tak wyjątkowy.


W Polsce Questing cieszy się rosnącą popularnością. Aspiracje do stania się polską stolicą questingu ma Bałtów, wieś położona w województwie świętokrzyskim. W tym celu powstał projekt pod taką samą nazwą. 20 gospodarstw agroturystycznych, 20 młodych ludzi, 20 questów. To jego trzon. W pierwszej kolejności powstanie dwadzieścia questów dla gospodarstw agroturystycznych. Niezależna kapituła wybierze dziesięć najlepszych, które zostaną wydane i wypromowane jako wzorcowy w Polsce przykład questingu.


Nikt tego na taką skalę w naszym kraju jeszcze nie robił - podkreśla Jarosław Kuba, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów „Bałt” - Urozmaicony teren znakomicie nadaje się do tworzenia tematycznych wycieczek wokół tropów dinozaurów, jaskiń, ciekawej roślinności, układu wodnego czy zabytków - dodaje i zaznacza, że z amerykańskich doświadczeń wynika, iż questing jest znakomitą formą promocji regionu. - dodaje.


Sam projekt stwarza osobom prowadzącym gospodarstwa agroturystyczne, a także dzieciom i młodzieży, podejmowanie aktywności w zakresie przedsiębiorczości. To, co będzie wspólnym dziełem właścicieli gospodarstw i opiekującymi się nimi młodymi ludźmi, trafi bowiem do jeszcze jednej grupy odbiorców – turystów odwiedzających Bałtów.


Więcej informacji na temat questingu i jego „polskiej stolicy” na stronie www.baltow.questing.pl


Źródło: Informacja prasowa Planet PR


Komentujesz: Questing. Nowy kierunek w turystyce?

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: świętokrzyskie, turystyka regionalna, bałtów, questing


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie