Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Questing w Polsce coraz popularniejszy28-07-2011


W Polsce powstało już ponad 50 szlaków, na których można uprawiać nową, coraz popularniejszą formę turystyki, nazywaną questingiem. Do końca roku powstanie kilkadziesiąt kolejnych tego typu tras.


Questing to nowa forma turystyki, polegająca na niesztampowym odkrywaniu dziedzictwa regionalnego (m.in. kulturalnego, przyrodniczego i historycznego). Uprawiając questing, mamy do dyspozycji specjalnie przygotowaną mapkę oraz wierszowany lub prozatorski tekst, w którym znajdują się wskazówki dotyczące trasy oraz najbardziej charakterystycznych punktów, obok których musimy przejść, aby dotrzeć do celu.


– Celem naszej wędrówki mogą być różnorodne rzeczy, np.: zabytek architektoniczny, niecodzienny widok, okaz fauny lub flory, a nawet zaginiona opowieść lub tajemnica związana z regionalną legendą. Dzięki questingowi w nieszablonowy sposób stajemy się uczestnikami fascynującej przygody, poszukiwaczami skarbów lub odkrywcami tajemnic. Nie bez znaczenia jest też to, że tworzenie szlaków questingowych (czyli questów) angażuje m.in. lokalne społeczności, które dzięki temu odkrywają swoje korzenie, nieznane legendy, a nawet miejsca – mówi Łukasz Wilczyński, trener questingu.


Jak dotąd, w całej Polsce powstało ponad 50 questów, czyli nieoznakowanych szlaków, dzięki którym można poznać tradycję i największe atrakcje różnych regionów. I tak na przykład w Bałtowie można udać się na wycieczkę „Śladami historii w Żydowskim Jarze”. Na trasie znajduje się nie tylko wiele śladów pozostawionych przez dinozaury, które żyły w Górach Świętokrzyskich w czasie jury, ale także pozostałości po ruchach tektonicznych, lodowcowych i wiele znalezisk. Z kolei na terenie Zakonu Cystersów w Lubiążu (Woj. Dolnośląskie) powstał quest, na którym można poznać okolicę oraz najbardziej tajemnicze zakamarki barokowego budynku, w którym znajduje się zakon. W Dęblinie turyści będą mogli wyruszyć w pełną wyzwań podróż na poszukiwanie skarbu ukrytego w XIX-wiecznej twierdzy, a w Małopolsce na odkrywców czekają aż cztery questy przygotowane m.in. na Szlaku Orlich Gniazd oraz Szlaku Bursztynowym.


Jednym z głównych elementów questingu jest ciekawie poprowadzona narracja, która zmusza uczestnika do odgadywania zagadek oraz poszukiwania atrakcji. Steven Glazer, pochodzący z USA twórca questingu, wyjaśnia, że „najlepsze questy potrafią uchwycić i oddać ducha miejsca”.

– Oddanie jednak tego ducha wymaga, abyśmy to przeżyli, czy odkryli poprzez własne doświadczenie. Jeśli pragniemy odnaleźć ducha miejsca, musimy nauczyć się, jak dostrzegać szczegóły i odkrywać ukryte historie – mówi Glazer.


Największy polski projekt questingowy „Bałtów – polską stolicą questingu” realizowany jest obecnie w Województwie Świętokrzyskim. Partnerem projektów związanych z questingiem jest Polska Organizacja Turystyczna.


Komentujesz: Questing w Polsce coraz popularniejszy

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: świętokrzyskie, park jurajski, bałtów, questing, poszukiwanie skarbów


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie