Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Poznań: historyczny rarytas


 30-11-2009


Pozostałości po zniszczonym, niemieckim niszczycielu czołgów Jagdpanzer IV znaleziono w Poznaniu w okolicy Cytadeli. Zdaniem kpt. Tomasza Ogrodniczuka, kustosza Muzeum Broni Pancernej w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, znalezisko jest historycznym rarytasem.


W sobotę wykopano i wydobyto Jagdpanzer IV, który  prawdopodobnie został zniszczony podczas walk o Poznań w 1945 roku. Pojazd po pracach konserwacyjnych trafi do poznańskiego Muzeum Broni Pancernej.


"Zadzwoniła do mnie właścicielka posesji, która mieszka w okolicy poznańskiej Cytadeli, mówiąc, że ma w ogródku zakopany czołg, prawdopodobnie T-34. Po ustaleniach z konserwatorami zabytków przystąpiliśmy do prac wydobywczych. Wtedy tym niby radzieckim pojazdem okazał się pojazd niemiecki" - powiedział PAP Ogrodniczuk.


Jak dodał, znalezisko jest pewnego rodzaju sensacją, bo w żadnych historycznych źródłach dotyczących bitwy o Poznań taki pojazd nie występuje.


"Dla nas wszystkich to jest zaskoczenie, teraz będziemy dochodzić do tego, skąd ten pojazd mógł się znaleźć przy Cytadeli. Takie pojazdy to rzadkość w zbiorach muzealnych w Polsce" - powiedział.


Jak zaznaczył kpt. Ogrodniczuk nie ma szans, by pojazd przywrócić do dawnej świetności. "Złożymy tylko te elementy, które zostaną wydobyte. Pojazd jest dość poważnie uszkodzony, lufa jest u wylotu rozdęta, uszkodzony jest oporopowrotnik. Znalezione elementy to przednia płyta pancerna, jarzmo armaty, kawałek działa i cała komora nabojowa" - wyjaśnił.


Wykopanego Jagdpanzera IV będzie można zobaczyć w Muzeum Broni Pancernej prawdopodobnie za kilka tygodni. Jagdpanzer IV to niemieckie działo pancerne z okresu II wojny światowej. Używane było głównie jako niszczyciel czołgów. Pojazd miał prawie 26 ton, 8,5 m długości i 3 m szerokości, uzbrojony był w armatę kalibru 75 mm. Załogę stanowiły cztery osoby.


Poznańska placówka muzealna ma duże doświadczenie w przywracaniu do życia wykopanych pojazdów z czasów II wojny światowej. 

 

źródło: PAP/podroze.onet.pl


Komentujesz: Poznań: historyczne odkrycie

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie