Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Pożegnanie zimy w sierpeckim skansenie30-03-2011


18 marca 2011 roku na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu dzieci i młodzież szkolna starym zwyczajem pogańskim palenia i topienia Marzanny, żegnała zimę i zaklinała wiosnę. W prawdzie była to jeszcze kalendarzowa zima, ale chętnych do jej wypędzenia nie brakowało.


Uczestnicy imprezy „Powitanie wiosny” przynieśli ze sobą strojne Marzanny, które zgłoszone zostały do konkursu „Najciekawsza Marzanna”. Kukły zostały zaprezentowane jury, a także wszystkim uczestnikom imprezy podczas uroczystej parady. Komisja konkursowa po uważnym obejrzeniu każdej z osobna wybrała te najciekawsze. Następnie wiosenny orszak udał się nad rzekę by utopić i symbolicznie pożegnać zimę.


Po pożegnaniu zimy uczestnicy imprezy wrócili przed karczmę - tym razem niosąc gaik ( wiecznie zieloną gałąź, którą po zniszczeniu symbolu zimy – triumfalnie wprowadzano do wsi) i symbolicznie zaklinając nadejście wiosny.

To jednak nie był koniec atrakcji. Dzieci i młodzież zwiedziły najnowsze wystawy stałe i dawną mazowiecką wieś. O tym, jak ważne miejsce zajmowały w tradycji ludowej obrzędy Marzanny i gaika, a także jakie przygotowania czyniono na wsi w związku z nadejściem Świąt Wielkiej Nocy - przybliżyła uczestnikom prezentacja multimedialna „Zwyczaje wiosenne na Mazowszu”. Sporą atrakcją był przejazd wozem po terenie ekspozycji muzealnej i oczywiście wspólne ognisko.


Tskst: Anita Gad - Turalska

Fot. D. Krześniak


Komentujesz: Pożegnanie zimy w sierpeckim skansenie

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: skansen, muzeum wsi mazowieckiej, sierpc, topienie marzanny


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie