Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Powstał nowy szlak „Małopolska Wieś dla Dzieci”


02-11-2010


W Województwie Małopolskim powstał nowy szlak agroturystyczny pod nazwą „Małopolska Wieś dla Dzieci”. Znalazło się na nim 16 gospodarstw agroturystycznych, dysponujących infrastrukturą, umożliwiającą aktywne, urozmaicone, a przede wszystkim bezpieczne spędzenie czasu dzieciom w różnym wieku, jak również ich rodzicom. Oferta przygotowana została przez Sądecką Organizację Turystyczną, a sfinansowana z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert „Małopolska Gościnna”.

Właściciele wszystkich obiektów agroturystycznych, które znalazły się na szlaku „Małopolska Wieś dla Dzieci”, przygotowali specjalne atrakcje, umożliwiające przyjęcie dzieci w każdym wieku. Każdy obiekt posiada bezpieczny ogrodzony teren z placem zabaw, a część gospodarstw ma także dodatkowe atrakcje – takie, jak park linowy czy basen. Właściciele gospodarstw hodują zwierzęta gospodarskie i domowe oraz prowadzą regionalną kuchnię z wykorzystaniem produktów z ekologicznych upraw.


Z oferty gospodarstw agroturystycznych mali goście wraz z rodzicami mogą korzystać przez cały rok i spędzać tam zarówno weekendy, jak i całe wakacje. Oferta ta jest dostępna o każdej porze roku. Dzieci poprzez zabawę poznają m.in. tradycje i obyczaje wiejskie, małopolską przyrodę, a także legendy i opowieści związane z regionem. Właściciele gospodarstw proponują różnorodne warsztaty edukacyjno-artystyczne, konkursy oraz wycieczki. Wszystkie zajęcia dla dzieci mają charakter zorganizowany i prowadzone są przez osoby posiadające wykształcenie i doświadczenie pedagogiczne.

Jak podkreśla Elżbieta Kantor, Dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, rozwój turystyki wiejskiej i agroturystyki jest jednym z priorytetowych zadań w zakresie turystyki dla Województwa Małopolskiego
na najbliższe lata.

Małopolska Wieś dla Dzieci” to już nasza druga specjalistyczna oferta dla turystów, którzy chcą korzystać z uroków „Małopolskiej Agroturystyki”. Ogromną popularnością cieszy się także inny szlak, „Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami”, stworzony przez Sądecką Organizację Turystyczną przy finansowaniu z budżetu Województwa Małopolskiego, który otrzymał certyfikat POT za Najlepszy Produkt Turystyczny w roku 2010, a kilka dni temu został uhonorowany Złotym Medalem podczas Targów Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon 2010 – podkreśla Elżbieta Kantor.

Jak uzupełnia Bożena Srebro, prezes Sądeckiej Organizacji Turystycznej, szlak „Małopolskiej Wsi dla Dzieci” został tak skonstruowany, by odpowiadał potrzebom małych gości i gwarantował im pełne bezpieczeństwo odpoczynku i zabawy.

Przed stworzeniem szlaku, przygotowaliśmy 10-punktowy „Kodeks Małego Gościa”, który ma wytyczać zasady obowiązujące we wszystkich gospodarstwach biorących udział w projekcie. Przewodnią myślą tego przewodnika są m.in.: hinduskie przysłowie: „Dzieci to goście, którzy pytają o drogę…” oraz sekwencja Janusza Korczaka: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Staraliśmy się przygotować taką ofertę, która będzie spełniała wszystkie tego typu oczekiwania dzieci – mówi Bożena Srebro.

Gospodarstwa agroturystyczne, które znalazły się na szlaku „Małopolska Wieś dla Dzieci”, zostały wyselekcjonowane spośród kilkuset obiektów wiejskich, znajdujących się na terenie Małopolski. Wybrano je w ramach projektu „Markowe produkty małopolskiej wsi – specjalizacja oferty agroturystycznej”. Wszystkie obiekty posiadają także aktualną kategoryzację (kategorie: standard, jedno, dwa lub trzy słoneczka), przeprowadzoną według wymogów określonych przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”.

Gospodarstwa zlokalizowane są: na Podhalu (Harklowa, Kluszkowce, Orawka), w okolicach Krakowa (Prądnik Korzkiewski, Wielka Wieś, Jurczyce), w Beskidzie Wyspowym (Żegocina, Iwkowa, Zakliczyn, Przyszowa, Owieczka, Świdnik), w Beskidzie Niskim (Łużna) oraz w Beskidzie Sądeckim (Barcice Dolne, Rytro, Tylicz).

Więcej na: www.agroturystyka.wrotamalopolski.pl


www.agroturystyka.wrotamalopolski.pl


źródło: www.dziennikturystyczny.pl

Komentujesz: Powstał nowy szlak Małopolska Wieś dla Dzieci

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuWasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie