Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2274)

Powstaje Fundacja Questingu

30-09-2013

Rozwój questingu w Polsce wkracza w nowy etap. Propagowaniem i doskonaleniem metodologii tego rodzaju turystyki zajmować się będzie Fundacja Questingu. Jej powstanie oficjalnie ogłoszono 30 września podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Questing, zwany również turystyką z zagadkami, pozwala aktywnie poznawać świat. Okazją do odkrywania dziedzictwa własnego regionu jest samo tworzenie nieoznakowanych szlaków. Rodzaj pouczającej zabawy stanowi również pokonywanie tras questingowych. Turyści wędrują nieoznakowanymi szlakami wyposażeni w bezpłatnie dostępne ulotki ze wskazówkami, a żeby zdobyć ukryty na końcu „skarb”, po drodze rozwiązać muszą liczne zadania i łamigłówki, związane z danym miejscem, jego topografią, historią czy kulturą.

Questing w swojej obecnej postaci zawędrował do nas zza oceanu. W USA od 1995 r. działa Valley Quest w stanie Vermont, gdzie w okolicach blisko 50 miasteczek wytyczono już około 200 ścieżek. W Polsce questing trafił na podatny grunt.
– Pomogła popularność, jaką w naszym kraju cieszą się podchody i miejskie gry terenowe – wyjaśnia Łukasz Wilczyński, trener i Prezes powstającej Fundacji Questingu.
– Gdy dodamy do tego narastającą modę na poznawanie lokalnego dziedzictwa, mamy odpowiedź, skąd taka popularność questingu w Polsce.
W całym kraju przybywa szlaków tego rodzaju. Ich zagłębie stanowi województwo świętokrzyskie, a nieformalną stolicą questingu jest Bałtów. Działa tu już przeszło 20 szlaków – w tym tak oryginalne, jak kajakowy czy pierwszy w kraju quest nocny. Dla turystów dostępne są one bezpłatnie, ale z ich popularyzacji płynie szereg wymiernych korzyści.
- Mieszkańcy odkrywają własne dziedzictwo, a dzięki upowszechnieniu questingu mogą liczyć na pracę przy obsłudze zainteresowanych nim gości – mówi Jarosław Kuba, inicjator projektu Centrum Dziedzictwa Przedsiębiorczości Społecznej i twórca przedsiębiorstwa społecznego Allozaur, który wszedł do Rady Fundacji.

Fundacja działalność prowadzić będzie z dwóch miejsc: Bałtowa, będącego questingową stolicą Polski, oraz Krakowa, gdzie na co dzień urzęduje większość certyfikowanych trenerów. W internecie Fundacja obecna będzie pod adresem www.questing.pl, gdzie już dziś bezpłatnie dostępne są ulotki większości polskich questów.

Źródło: informacja prasowa


Komentujesz: Powstaje Fundacja Questingu

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: dla dzieci, bałtów, questing, poszukiwanie skarbów


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie