Powstaje Fundacja Questingu
30-09-2013
Rozwój questingu w Polsce wkracza w nowy etap. Propagowaniem i doskonaleniem metodologii tego rodzaju turystyki zajmować się będzie Fundacja Questingu. Jej powstanie oficjalnie ogłoszono 30 września podczas konferencji prasowej w Warszawie.
Questing w swojej obecnej postaci zawędrował do nas zza oceanu. W USA od 1995 r. działa Valley Quest w stanie Vermont, gdzie w okolicach blisko 50 miasteczek wytyczono już około 200 ścieżek. W Polsce questing trafił na podatny grunt.
– Pomogła popularność, jaką w naszym kraju cieszą się podchody i miejskie gry terenowe – wyjaśnia Łukasz Wilczyński, trener i Prezes powstającej Fundacji Questingu.
– Gdy dodamy do tego narastającą modę na poznawanie lokalnego dziedzictwa, mamy odpowiedź, skąd taka popularność questingu w Polsce.
W całym kraju przybywa szlaków tego rodzaju. Ich zagłębie stanowi województwo świętokrzyskie, a nieformalną stolicą questingu jest Bałtów. Działa tu już przeszło 20 szlaków – w tym tak oryginalne, jak kajakowy czy pierwszy w kraju quest nocny. Dla turystów dostępne są one bezpłatnie, ale z ich popularyzacji płynie szereg wymiernych korzyści.
- Mieszkańcy odkrywają własne dziedzictwo, a dzięki upowszechnieniu questingu mogą liczyć na pracę przy obsłudze zainteresowanych nim gości – mówi Jarosław Kuba, inicjator projektu Centrum Dziedzictwa Przedsiębiorczości Społecznej i twórca przedsiębiorstwa społecznego Allozaur, który wszedł do Rady Fundacji.
Fundacja działalność prowadzić będzie z dwóch miejsc: Bałtowa, będącego questingową stolicą Polski, oraz Krakowa, gdzie na co dzień urzęduje większość certyfikowanych trenerów. W internecie Fundacja obecna będzie pod adresem www.questing.pl, gdzie już dziś bezpłatnie dostępne są ulotki większości polskich questów.
Źródło: informacja prasowa
Wpisz komentarz
Zamknij to okno